Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Suurepärane juhis külmakahjustatud taimede päästmiseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Shutterstock

Suviselt soojale nädalavahetusele järel tervitas esmaspäev meid järsult langenud temperatuuridega ja paljusid taimi pääses täna öösel külm näpistama. Külmemapoolsed ilmad jätkuvad ja õrnad taimed vajavad sel perioodil vahel surmasuust päästmist.

Kuigi paljud algajad aiapidajad arvavad, et kord juba külma saanud taimedest kindla peale enam asja ei saa, ei ole seis sageli üldse nii hull. Kui taim on külmanäpistuse järel longu vajunud, on väga suur tõenäosus, et õige ja ettevaatliku käitumisega õnnestub see päästa, kirjutab portaal Green Hand.

Tee nii: 

  • vii külma saanud taimed võimalusel tuppa
  • kanna hoolt selle eest, et külmast longus taimed ei satuks otsese päikesevalguse kätte - neil pole jõudu põletava päikesega toimetulekuks.
  • ka elava tule või radiaatori lähedus ei ole mingil juhul sobiv. 
  • päikese eest tuleks taimi kaitsta järgmised 48 tundi
  • kui varjuline koht leitud, kasta taimi korralikult leige veega
  • kindlasti ära väeta taime taastumisperioodil. See ergutab taimi uusi võrseid kasvatama, aga need on taimele ühtlasi stressiallikaks ja külmakahjustusega taim ei tule sellise stressiga toime.

Sel moel hooldatud taimed, juhul, kui külm ei ole neile väga liiga teha jõudnud, peaksid üsna kenasti taastuma.  

Tagasi üles