E, 5.06.2023

Lugeja küsib: naaber lõigub minu puid ja põõsaid, kas tal on selleks õigus?

Kodu.postimees.ee
Facebook Twitter
Comments 1
Foto: Shutterstock

Kodustiili poole pöördus aiapidaja, kel on naabriga kana kitkuda. «Naaber lõigub ja kärbib puid ja põõsaid, mis kasvavad minu aia ääres, aga ajavad oksi tema aeda. Kas tal on selleks õigus ja kui mitte, kuidas teda takistada?» küsib lugeja.

Paraku paneb selle küsimuse paika asjaõigusseadus, kus paragrahvis 149 on kirjas nii: 

Üle piiri ulatuvad juured, oksad ja viljad

(1) Kinnisasja omanikul on õigus ära lõigata ja endale võtta naaberkinnisasjalt tema kinnisasjale ulatuvad puude ja põõsaste juured, oksad ja viljad, kui need kahjustavad kinnisasja kasutamist ja naaber ei ole neid hoiatusele vaatamata selleks vajaliku aja jooksul kõrvaldanud.

(2) Kui kinnisasja omanik lubab alles jätta tema kinnisasjale ulatuvaid oksi, on tal õigus nende okste viljadele tema kinnisasja piirides oleva oksa ulatuses.

(3) Kinnisasja omanikul on õigus viljadele, mis on kukkunud tema kinnisasjale naaberkinnisasjalt kasvavalt puult või põõsalt.

(4) Kinnisasja piiril kasvava puu vili, samuti puu maharaiumisel või mahalangemisel ka puu ise kuulub naabritele võrdsetes osades.

Seega tuleks ideaalis ise seista hea selle eest, et naaberkrundile lähedal asuvad puud ja põõsad üldse oma oksi naabri aeda ei ajaks - need tuleks enne kärpida. 

Facebook Twitter
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles