Nagu juba öeldud, siis esimese kaheksa kuu jooksul on Tallinnas võrreldes mullusega tehingute arv langenud enam kui 180 võrra, samas kui tehingute mediaanhind on suurenenud 6,5 protsenti. Tehingute arvu aktiivsuse tipp jäi Tallinnas 2017. aasta lõppu ja 2018. aasta algusesse, pärast seda on üha aktuaalsemaks muutunud sisendhindade kiire kasv ning omakapitali rentaabluse vähenemine, samuti on aeglustunud uusarenduste pakkumine ning ka ehituslubadejärgne eluruumide arv.
Tõenäoliselt oleme juba liikunud stabiilsemasse faasi, kus suuremat kasvu on keeruline oodata, samas kui väheneva konkurentsi tingimustes pole hinnatõus märkimisväärselt aeglustunud.
Tallinna turu jätkusuutlikkus on aga tugev, sest hoolimata rahvaarvu vähenemisest ja vananemisest maakondades, on tulevikus peamiste kinnisvaraostjate arv pealinnas endiselt suur.
Kui majanduspilt ning trendid drastiliselt ei muutu, siis ei tohiks nõudlus ka järgmise 10 aasta lõikes oluliselt muutuda.
Tartu turu kohta oleme varemgi rääkinud, et võrreldes Tallinnaga on seal nii arendajate kindlustunne kui ka ehituslubade statistika positiivsem. Augustis käisid läbi mitme suurema arenduse – Kristalli, Kummeli, Riia kvartal – tehingud, mistõttu sõlmiti koguni 225 tehingut, mis oli ka viimaste aastate parim tulemus. Tänavuse aasta paremuselt teisel kuul, juulis, sõlmiti 186 tehingut ehk ligi 40 vähem. Kuna uusarenduste turuosa oli ka tavapärasest suurem, oli väga kõrge ka korteritehingute mediaanhind – 1556 eurot ruutmeetri kohta.
Aasta esimese kaheksa kuu lõikes näitajad siiski nii roosilised pole olnud: esialgsetel andmetel suurenes korteritehingute arv mulluse sama ajaga võrreldes 17 võrra, tehingute mediaanhind aga 100 eurot ruutmeetri kohta.
Pärnu ja Narva sõuavad vaikselt
Pärnus oli august käesoleva aasta lõikes üsna tavapärane, sõlmiti 73 korteritehingut. Aasta esimese kaheksa kuuga on tehingute arv uusarenduste mahu suurenemise tõttu kasvanud mullusega võrreldes 79 võrra ning jõudnud mediaanhind tasemele 1247 eurot ruutmeetri kohta.
Narvas oli august aga aasta loium, sõlmiti vaid 45 tehingut, mis oli väikseim näitaja pärast 2018. aasta maid. Võrreldes mullusega on Narvas tehingute arv kerges plussis, stabiilsena on püsinud ka tehingute mediaanhind, mis viimaste aastate kiire inflatsiooni keskkonnas tähendab sisuliselt siiski kinnisvara hinna odavnemist ning mahajäämist üldisest kinnisvaraturu arengust.