Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Hämmastavad fotod: tänase menuka ehitustrendi juured on tegelikult kaugel minevikus

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Artikli foto
Foto: Facebook/Cabin Porn

Paistab, et kõik uus on tõepoolest unustatud vana. Vähemasti tundub nii nende hämmastavate fotode põhjal.

Ülemaailmselt vaimustab inimesi juba mõnda aega minimajade-liikumine: entusiastid ütlevad, et me elame praegu absurdselt suurtes majades ja vajame tegelikult palju väiksemat pinda. Väiksemad eluasemed vähendaksid ka meie ökoloogilist jalajälge ja oleksid abiks planeedile. 

Selgub aga, et minimaja pole midagi uut ega uuenduslikku: 19. sajandi teise poole Californias olid need äärmiselt tavalised, kusjuures veel palju originaalsemalt ja säästlikumalt ehitatud kui tänapäevased ökomajad. 

Nimelt tehti tol ajal Californias palju metsa ja sealsetest võimsatest tohutu ümbermõõduga puudest jäid alles meeletud kännumürakad. Need andsid aga inimestele idee kännud eluasemeteks ümber ehitada.

Tohutu suurtest kändudest valmisid elumajad, abihooned ja majutusasutusedki. Majade ehitamiseks kasutati minimaalselt uut materjali ja maksimaalselt seda,  mis juba olemas oli. Eriti äge!

Tagasi üles