Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Retsept Peipsimaalt: pihlakane lambapraad

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Artikli foto
Foto: Ülle Jukk

Kauksi Puhkemaja perenaine Piret Talistu pakub metsade keskel majutust  ja lihtsaid ning koduseid toite. «Püüame võimalikult palju kasutada kohalikku toorainet: meil on oma maja leib, ümbruskonna metsadest korjatud marjad ja seened, naaberküla lammaste liha, kohalik köögivili.»

«Pihlakase lambaprae retsepti mõtlesime välja ühel pihlakarohkel aastal. Pressisime pihlakasiirupi jaoks mahla ja avastasime, et marjajääkides on veel rohkesti maitset ning värvi. Kahju oli ära visata. Lisasime suhkrut, veidi piparmünti ja määrisime sellega kokku käepärast oleva lambalihatüki. Kuna  tulemus oli väga hea, siis keetsime ülejäänud «möksi» läbi, panime purkidesse ja saime kasutada kuni järgmise aasta pihlakasaagini,» kõneleb saamisloost Piret Talistu Kauksi Puhkemajast.

Retsept: pihlakane lambapraad

  • 1,5 kg lambakints 
  • 200 g vähese meega segatud purustatud pihlakaid
  • 4 sl oliiviõli
  • 4–6 küüslauguküünt
  • 2–3 sl kuivatatud Prantsuse estragoni 
  • jahvatatud musta pipart
  • soola (kui kasutad maitsestamata liha)
  • 2 dl pihlakaveini või valget kuiva veini

​​

Valmistamine: 

Eemalda kintsu küljest liigne rasv, hõõru liha oliiviõliga. Sega pihlakasegu teiste maitseainetega ja määri lihale. Kata lihanõu kaane või toidukilega ning aseta maitsestatud kints vähemalt 2 tunniks külma kohta maitsestuma.

Aseta liha ahjuvormi. Küpseta eelsoojendatud ahjus 165 kraadi juures 40–45 minutit (võimalusel kasuta auruga programmi) aeg-ajalt liha praeleemega kastes.

Pööra lihatükk ahjus ümber, kalla peale vein ja küpseta veel 30-40 minutit, kuni liha on küps.

Lisandiks sobivad hästi ka ahjuõunad, porgandid ja kaalikatükid, mille võib küpsetamise lõppjärgus liha kõrvale küpsema paigutada.

Nipp! Meie kasutame tooreste pihlakate asemel pihlakamahla pressimise jääke. Kuumutame selle koos vähese suhkruga (võib lisada ka piparmünti) ja paneme purkidesse. Siis on pihlakamöksi kogu aasta hea võtta.

Tagasi üles