Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Et toit ei läheks raisku: paar nõuannet, mida pühadetoidu ülejäägiga teha

Copy
Eesti Korteriühistute Liidu soovitusi.
Eesti Korteriühistute Liidu soovitusi. Foto: Shutterstock

Eesti Korteriühistute Liidu kampaania «Väärtustades toitu» jagab soovitusi, mida pühadetoitude ülejäägiga teha.

Kampaania «Väärtustades toitu» üritab panna inimesi mõtlema, kui palju toitu kodumajapidamistes raisku läheb. Kampaania käigus on Eesti Korteriühistute Liit kahe aasta jooksul avaldanud hulga toidu tootmist ja käitlemist puudutavat teavet, on toimunud toidulaborid, mis õpetavad toiduaineid säästlikumalt kasutama, samuti on ilmunud trükised ja digitaalsed õppematerjalid, head nipid ja kasulikud nõuanded.

Maitsvat pidusöögi ülejäägist

Lookas jõululaud kuulub paljude inimeste meelest pühade juurde, aga kuidas ülejäägid mõistlikult ära kasutada? Praeviilud, mis korralikult külmkapis seisnud, sobivad hiljem näiteks võileivakatteks – lisa juustu, kurki-tomatit, soovi korral majoneesi või muud meelepärast ja ongi valmis maitsev hommikuamps, mida leivale või sepikule sättida.

Kalkuniprae ülejääkidest saab maitsva salati, kui tükeldad praejäägid, lisad konservananassi ja -herneid, veidi karripulbrit ja maitsestamata jogurtit või hapukoort.

Pardiprae ülejäägid võid tükeldada ja pannil praadida, lisada juurde sügavkülmast võetud juurviljasegu ja hiina toitude maitseaineid – kokku saab mõnusa panniroa, mida nuudlite või riisiga süüa.

Haneprae ülejääkidest ja kontidest võib keeta koos juurviljadega maitsva puljongi.

Seaprae ülejääk sobib näiteks herne- või kartulisupi lisandiks, aga ka tükeldatult pannil praetuna omleti sisse või nuudlite juurde. Loomalihaprae ülejäägid sobivad pastakastmesse. Tükelda praeülejäägid ja lisa tomatikaste, lase tasasel tulel podiseda. Vala kaste pastale, sega, lisa riivitud parmesani ja maitse järgi ürte.

Kuidas küpsiseid säilitada?

Pühad toovad lauale hulga koduseid piparkooke ja muid maitsvaid küpsiseid. Kuidas säilitada nende värske maitse?

1. Muretse korralik õhukindel küpsisekarp

Küpsised säilivad kõige paremini õhukindlas karbis või topsis: hästi sobib näiteks klassikaline plekist küpsisetoos, nagu vanaemal omal ajal kapi otsas oli. Kui säilitad neid klaasnõus, hoolitse selle eest, et kaas oleks õhukindlalt suletud.

2. Lase korralikult jahtuda

Jahuta küpsised korralikult pärast küpsetamist maha. Iseäranis kehtib see glasuuritud maiustuste puhul - glasuur peab olema täiesti ära kuivanud, muidu kleepuvad küpsised üksteise külge ning muutuvad nätskeks.

3. Säilita pimedas ja kuivas kohas

Küpsised säilivad paremini kuivas ja pimedas kohas – näiteks köögikapis. Külmkapis on nende hoiustamiseks liiga niiske.

4. Erinevate maitsetega küpsiseid hoiusta eraldi

Säilitamaks küpsiste head maitset, oleks hea neid hoida eraldi – iseäranis kehtib see tugeva maitsega piparkookide kohta. Kui eraldi küpsisekarpi pole, võib eri sorti küpsiseid mitme kihi küpsetuspaberiga eraldada.

Tagasi üles