Eesti Omanike Keskliidu hinnangul elavdavad justiitsministeeriumi väljatöötatud võlaõigusseaduse üürisätete muudatused üüriturgu, kuid eelnõu ei tegele puuküürnike probleemi lahendamisega, vahendab kinnisvaraportaal City24.
Võlaõigusseaduse üürisätete muudatus ei lahenda puuküürnike probleemi
Liidu esimehe Priidu Pärna sõnul on pärast aastaid ümarlaudu ja arutelusid jõutud eelnõuni, mis arvestab üüriturul 20 aasta jooksul toimunud muudatusi ja lisab üürisuhtesse lepinguvabadust ehk võimalust osapooltel asju asjaolusid arvestades kokku leppida, teatas liit.
Omanike hinnangul on oluline lepptrahvide esmakordne kokkuleppimise lubamine üürisuhtes, kui üürnik ei pea kinni kokkulepetest, ühtlasi ka avaramad võimalused üürilepingut lõpetada pikaajaliste võlgnevuste korral. Liidu teatel on ministeerium leidnud üürnikke ja üürileandjate huve arvestavad tasakaalukad lahedused.
Eelnõu ei tegele aga puuküürnike küsimuse lahendamisega, millest tulenevalt 2013. aastal üldse üüriseadusandluse muudatused päevakorda tõusid. Kui üürnik ei lahku lepingu lõppemise või ülesütlemise tõttu eluruumist, siis tuleb jätkuvalt valduse vabastamiseks alustada pikka kohtuteed.
Pärna sõnul ootavad omanikud ja üürileandjad, et eelnõu ka selle üüriturgu piirava probleemi lahendaks ja pakuks lihtsamaid võimalusi pahatahtlikust üürnikust vabanemiseks kohtutäituri abil. Võimalik oleks kohtumenetluses lihtsama erimenetluse loomine, menetlustähtaegade kehtestamine või kuulutada omavalitsuse üürikomisjoni otsus väljatõstmise asjus koheselt täidetavaks.
Eelnõu muudab omanike sõnul mõnes mõttes omaniku õigusi selles vallas ahtamateks – nimelt ei oleks korteri ostnud isikul õigust enam varasemat üürilepingut üles öelda, kui ta vajab ostetud korterit endale elamiseks.