L, 3.12.2022

Tööstress kimbutab? Põhjus võib peituda sinu kodus

Kodu.postimees.ee
Tööstress kimbutab? Põhjus võib peituda sinu kodus
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Kodu peab olema koht, kus saame tööstressi maandada. Kuid valet värvi keskkonnas viibimine võib pingete maandamise keeruliseks muuta.

Inimesi ümbritseval keskkonnal on suur mõju vaimsele heaolule. Sisekujunduspsühholoogi Amber Dunfordi sõnul tekitavad teatud värvid meis stressi, kirjutab realsimple.com.

Punane

Punast värvi seostatakse vürtsikate piprakaunade, STOP-märkide ja tuleleekidega. Selle tõttu ei ole punane värv rahustava mõjuga. «Punane värv mõjutab südame rütmi ja hingamist ning stimuleerib ajuripatsi tööd,» sõnab Dunford. 

«Ajuripats kontrollib meie üleüldist heaolu, seega ei mõju selle organi pidev stimuleerimine meile hästi,» lisab Dunford. 

Valge 

Üldlevinud arvamuseks on, et valgel värvil on rahustav mõju. Kuid tuleb välja, et see ei vasta tõele. «Vastupidiselt üldlevinud arvamusele, teeb valge värv meid ärevaks,» sõnab Dunford. Eksperdi sõnul peitub põhjus selles, et valged pinnad tunduvad tihti räpased olevat. Rahustava värvikombinatsiooni saavutamiseks soovita Dunford lisada valgetele seintele beeže detaile.

Erksad sinised

Erksad sinised on küll ilusad, kuid Amber Dunfordi sõnul on seda värvi keskkonnas viibimine kurnav. Kui soovid kodu siniste seintega kaunistada, soovitab Dunford hoiduda erksatest sinistest. Dunfordi sõnul tuleb erksate siniste asemel eelistada hoopis heledat tooni sinised. 

Kuidas valida rahustavat seinavärvi?

«Eelista kasutad heledaid toone, mis oleksid üksteisega võimalikult sarnased,» sõnab Dunford. Neutraalseid ja heledaid toone kasutades, lood sa meeldiva keskkonna, kus saab pingeid maandada. Dunfordi lemmikuks seinavärviks on roheline, kuna seda värvi seostatakse looduse ja värskusega.

Märksõnad
Tagasi üles