Jah, on küll. Tallinnas võib erineda soklikorruse ruutmeetrihind esimesest korrusest isegi kuni 50 protsenti. Seega, kui ostate, ärge makske turuhinnast enam.
Kas soklis on ikka hea õhk?
Muidugi ei saa üle ega ümber sellest, et sokli puhul tuleb kontrollida sisekliimat. Möödas on ajad, mil selliseid elamispindu tunti niiskete ja hallitavate keldrikorteritena. Nüüdsed ehitusvõtted ja -normid tagavad, et soklikorruse korteris on valgust, õhku ja mugavusi.
Aga et olla selles kindel, tasub uurida, kuidas on lahendatud see, et niiskust ja rõskust ei tekiks. Kuidas toimib ventilatsioon ning kuidas on põrandad ja seinad soojustatud. Kui kuskil on näha niiskust või hallitust, siis tuleb sellele kohe tähelepanu juhtida.
Palju räägitakse soklikorterite puhul valgusest. Sellega tuleb arvestada, et soklis asuv korter ei ole kindlasti mitte nii valgusküllane. Veel enam, kui soovite aknakatteid üleval hoida, leppige sellega, et tõenäoliselt võite näha mööduvate inimeste jalgu.
Olenemata sellest, kas korter asub täielikult või osaliselt soklis, kehtivad sellele ranged nõuded.
Vastavalt ehitusseadusele peab eluruumi iga elu-, töö- ja magamistoa pind olema vähemalt 8 ruutmeetrit; laius vähemalt 2,4 meetrit ja kõrgus vähemalt 2,5 meetrit, ühe korteriga elamu puhul vähemalt 2,3 meetrit.
Eluruumi igal elu-, töö- ja magamistoal ning köögil peab olema vähemalt üks lahtikäiv aken, mis annab võimaluse ruumi tuulutamiseks ning tagab piisava loomuliku valguse.