Keskkonnaagentuur: kuidas vähendada kodudesse kogunevat pakendiprügi?

Kodu.postimees.ee
Copy
Eralda kodus pakendite jaoks omaette prügikast plastile.
Eralda kodus pakendite jaoks omaette prügikast plastile. Foto: Shutterstock

Mida teha, kui majapidamises prügikast igapäevaselt üle ajab, ent pidev ühiskasutuses prügikonteineri külastamine pole turvaline? Keskkonnaagentuuri töötajad jagavad väärt nõuandeid, kuidas prügi kuhjumist vältida.

Vähenda emotsioonioste

Poenimekirjad on kasulikud nii kaubanduskeskuses kui e-poes sisseostude tegemiste planeerimisel, et maksaksid lõpuks vaid selle eest, mida sul ka tegelikult vaja läheb. Vali võimalusel kvaliteetseid tooteid, mille eluiga on pikem – väiksem tuleb lõpuks nii ühe kasutuskorra hind kui pakendite hulk, millest vabaneda tuleb.

Teavita poodi, et sa ei soovi lisapakendamist

Nakkuse leviku tõkestamiseks on inimlik kõik kaubad igaks juhuks mitmekordselt pakendada, kuid lõpuks puutuvad kõik kauba käitlejad ikkagi kokku kõige välimise pakendiga. Kui sa ise poodlemisel ja selle järgselt hügieenireegleid järgid, siis pole põhjust karta ei ühe- ega mitmekordselt pakendatud toodet.

Tunnusta ettevõtteid, kes koduseid pakendikuhjasid ennetada aitavad

Kiida neid, kes oma toodete pakendamisel keskkonnahoidlikke lahendusi kasutavad. Avalik tunnustus levib kõige kiiremini virtuaalsetes suhtlusvõrgustikes, kuid iga kaupmeest motiveerib endiselt ka vahetult öeldud hea sõna.

Eelista isiklikke korduvalt kasutatavaid pakendeid

Oma korduvkasutatavate pakenditega poest, kioskist või turult kauba kaasavõtmine (nt kohvi oma termostassi või toidud oma riidest kotti) on lisaks loodusressursside kokkuhoiule ka igakordselt uue võõra pakendi võtmisest turvalisem. Ärge siiski unustage oma riidekotte, pudeleid, topse ja muid vahendeid hügieeninõuete kohaselt puhastamast!

Kogu jäätmed edasiseks käitlemiseks liigiti

Eralda kodus pakendite jaoks omaette prügikast plastile ja metallile ning kogu eraldi ka kartong- ja klaaspakendid. Kui veel eraldi koguda biojäätmed, siis selgub kiiresti, et segaprügi jaoks piisab ka väikesest kastist – seda lihtsalt ei teki enam nii palju ja pole enam vaja nii tihti ühiskasutuses olevate ühistute prügikonteinerite kaasi tõstmas käia. Kui sinu kodu läheduses standardselt lahtise avaga pakendijäätmete konteinereid ei peaks leiduma või on need pidevalt täis, siis tuleks pöörduda oma kohaliku omavalitsuse poole.

Nakkusohtlikud pakendid tuleb koguda ühte suletavasse kilekotti ja visata segaolmejäätmete sekka.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles