T, 4.10.2022

Uuring: kortermajade amortiseerunud torustikud tuleb välja vahetada

Kodu.postimees.ee
Uuring: kortermajade amortiseerunud torustikud tuleb välja vahetada
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Viimase 10 aastaga on torulekete arv kahekordistunud.
Viimase 10 aastaga on torulekete arv kahekordistunud. Foto: Shutterstock

Kortermajade metallist külma vee ja reovee torustike eeldatav eluiga on kuni 50 aastat, sooja vee ja küttesüsteemi torude eluiga on veelgi lühem.

Kortermajade torustikke tuleb regulaarselt kontrollida ja amortiseerunud torustikud välja vahetada. Üle 20 aasta vanuste hoonete renoveerimisel tuleb vahetada kogu torustik, selgub Eesti Kindlustusseltside Liidu tellimusel TalTechi teadlaste läbiviidud analüüsist.

Liidu kahjuennetuse valdkonna juhi Ülli Reimetsa hinnangul on alanud torude korrosiooni ajastu. «Kodukindlustuse praktikast on näha, et viimase 10 aastaga on torulekete arv kahekordistunud. 1960–1980. aastatel ehitatud hoonete metalltorustike eeldatav eluiga on ületatud või peagi läbi saamas,» hoiatas Reimets.

«Iga inimene saab torustiku heakorra eest ka ise hoolitseda, näiteks ei või vannitoas torustikku kinni plaatida ning torude külge ei tohi riputada raskeid kartulikotte või muid asju. Talvel ei tohi jätta keldris aknaid lahti, sest külm õhk ja niiskus võivad torusid kahjustada. Samuti tuleks vältida niiskust suvel,» selgitas Reimets.

Torustiku eluiga võib järsult väheneda, kui seda mõjutavad ebasobivad olud. Vanade metalltorude peamiseks riskiks on korrosioon ehk roostetamine. Sageli põhjustavad toru purunemist või lekkeid ka rõhu muutused, ehitusvead, väsimuspurunemine ning väliskeskkonna halb mõju nagu pidev niiskus või külmumine. Toru eluiga sõltub samuti toru materjalist, ühendustest, vanusest, läbimõõdust ning tootmise, paigaldamise ja parandustööde kvaliteedist.

TalTechi uurimisrühma juhi Ivar Annuse sõnul tuleb kindlasti reageerida, kui on märgata muutusi veekvaliteedis või torudel. «Korrosioonist annab märku vee punakas või must värv, mikrobioloogilisest tegevusest aga ebameeldiv maitse ja lõhn. Roostetamise toimel võivad tekkida torudele punakaspruunid või sinakad laigud. Torustiku probleemidele võivad viidata ka süsteemi rõhu vähenemine, läbilaskevõime järsk muutus, vibratsioon ja müra torudes,» ütles Annus.

Torustike eluea pikendamiseks tuleb:

  • vältida hoonetes liigniiskust;
  • tagada torude toestus, soojustus ja juurdepääs torudele, et neid saaks regulaarselt kontrollida;
  • torutöödel nõuda standardite järgimist, kompetentsust ja teha ehitusjärelevalvet.
Märksõnad
Tagasi üles