L, 10.06.2023

Meeldetuletus ⟩ Suvel hoolda kaevu ja kontrolli vee kvaliteeti

Anna Maria Naanuri
, suvereporter
Facebook Twitter
Comments
Kaevu puhastus.
Kaevu puhastus. Foto: Ingrid Vinn.

Keskkonnaamet meenutab kaevuomanikele, et suvi on hea aeg kaevu hooldamiseks ja vee kvaliteedi kontrollimiseks. Uue salv- või puurkaevu rajamine tuleb kooskõlastada kohaliku omavalitsusega.

Kui salvkaev on pikka aega puhastamata, vesi jäänud seisma ja seda tarbitakse vähe, halveneb kaevuvee kvaliteet. Enne kaevuvee tarbimist saab selle kvaliteeti kontrollida veeanalüüsidega, mida tehakse Terviseameti laborites. Lähemat teavet veeanalüüside tellimise kohta saab Terviseameti kesklabori kodulehelt.

Kui salvkaevust võetav joogivesi ei vasta mikrobioloogiliste näitajate nõuetele, tuleks kaevu desinfitseerida. Kuna suurem osa kaevude desinfitseerimiseks mõeldud biotsiide võivad valel kasutusel põhjustada vee reostumist ja kujutada seeläbi ohtu loodusele ning inimeste tervisele, tuleb kindlasti appi kutsuda selle ala asjatundjad. Kaevuvee desinfitseerimise kohta tasub nõu küsida Terviseametilt.

Kaevu hooldamisel tühjendatakse see veest, setetest ja prahist ning vajadusel tihendatakse rakete vahesid. Et välistada pinnavee ja maapinnalt pärineva vee sissevool kaevu, peavad salvkaevu rakked ulatuma vähemalt 70 sentimeetri kõrgusele maapinnast, maapind salvkaevu ümber peab võrreldes ümbritseva reljeefiga olema kõrgem.

«Kindlasti peab salvkaev olema pealt korralikult kaetud, et see oleks turvaline ning kaevu ei satuks sademevett ega prahti,» ütles Keskkonnaameti keskkonnaosakonna vee peaspetsialist Ingrid Vinn.

Suveperiood toob kaasa ka aktiivse ehitustegevuse uute kaevude rajamiseks. Salv- ja puurkaevude rajamisel, ümberehitamisel ja lammutamisel on kohustus esitada omavalitsusele ehitusteatis koos vajalike dokumentidega, mis kooskõlastatakse Keskkonnaametiga. «Joogivee tarbeks salvkaevu rajamisel on oluline meeles pidada, et heitvee ja saasteainete pinnasesse juhtimine pole lubatud lähemal kui 50 meetrit salvkaevust. Seega peab salvkaevu ja imbväljaku vaheline kaugus olema vähemalt 50 meetrit,» sõnas Ingrid Vinn.     

Oluline on teada, et puurkaevu rajamise võib tellida ainult hüdrogeoloogiliste tööde tegevusloaga firmadelt. Tegevusloa olemasolu saab kontrollida majandustegevuse registrist ja Keskkonnaministeeriumi kodulehelt. Keskkonnaagentuur kannab puurkaevude andmed keskkonnaregistrisse ja need leiab ka veekasutusega seotud teavet koondavalt veebilehelt.

Puurkaevu rajamisega seotud küsimustega tuleks pöörduda Keskkonnaametisse ja kohaliku omavalitsuse poole.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles