GALERII Tšehhi kunstniku käe all valmis maailma esimene 3D-prinditud betoonist ujuvmaja

Madis Kartau
, Kodustiil.ee toimetaja
Copy
Skulptor Michal Trpak.
Skulptor Michal Trpak. Foto: MICHAL CIZEK/AFP/SCANPIX

Tšehhi skulptor Michal Trpak on valmis saanud maailma esimese 3D-prinditud ujuvmajaga. Betoonikihtidest prinditud hoone kannab tšehhikeelset nime Prvok ehk ainurakne. Huvitava nimevaliku taga on hoone kuju sarnasus kingloomale.

Michal Trpaki stuudio asub maailmakuulsale pruulikojale Budwiser koduks olevas Ceske Budejovice'i linnas. Ujuvmaja printimiseks kasutatakse robootilist kätt, mis suudab ühes sekundis 15 sentimeetrit betooni printida, vahendab news.expats.cz

Betoon taheneb ühe ööpäevaga ning hoone printimiseks kulub ligikaudu kaks päeva. Ujuvmaja kogupindala on 43 ruutmeetrit ning sealt leiab köök-elutoa, vannitoa ja magamistoa. 

«Julgen väita, et tegemist on maailma esimese 3D-prinditud ujuvmajaga,» ütles skulptor AFP-le antud intervjuus. Projekti finantseerimiseks pöördus kunstnik investorite poole. «Eks see ole päris kallis lõbu. Tegemist on prototüübiga, seega on loogiline, et iga liigutus on kulukas, kogu töö käib katse- ja eksitusmeetodil. Hoone ja printeri disaini on mitu korda muudetud. Hetkel maksab ühe maja printimine keskeltläbi kolm miljonit Tšehhi krooni (112 600 eurot),» rääkis Trpak.

Ujuvmaja viiakse 18. augustil Prahas asuva Střelecký saare kaldale, kus see hulbib septembri lõpuni. 35 tonni kaaluv hoone viiakse Tšehhi pealinna kolmes osas. «Meil ei ole maalappi, kuhu see püsti panna ja isegi kui oleks, eeldaks see ehitusluba, mille taotlemine võtaks mitu kuud. Jõele maja ülesseadmine tuleb ainult veeteede ametiga kooskõlastada, mis käib palju kiiremini,» sõnas Trpak.

Tagasi üles