N, 5.10.2023

Lehetäid: kuidas nendest kahjuritest keskkonda saastamata lahti saada?

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments 1
Lehetäid.
Lehetäid. Foto: Shutterstock

Rohelusest lookas koduaed on ilmselt paljude unistus. Terveid ja ilusaid taimi on ju lausa lust vaadata! Kuid inimene ei ole ainus loom, kes sellest rohelusest rõõmu tunneb.

Lopsakad aiad meelitavad kohale lugematul hulgal erinevaid elukaid – mõned neist suured, mõned väikesed. Kuigi enamik neist aias kasvavatele taimedele liiga ei tee, leidub siiski neid, kes lopsakad lehed kiirelt pintslisse pistavad. 

Üheks kõige tüütumaks külaliseks on lehetäi, kirjutab bhg.com. Väikesed putukad jäävad treenimata silmale tihti märkamatuks, kuid kahju, mis nad taimedele teevad on suur. Koloniaalse eluviisiga putukad on väga viljakad – ideaalsete tingimuste korral ulatuks üheainsa emase järeltulijate hulk aastas miljarditeni. Kuigi lehetäisid leidub pea igas aias, püsib nende arvukus normaalsetes tingimustes kontrolli all ning taimedele nad suurt liiga ei tee.

Kuidas lehetäide invasioon ära tunda?

Rohelist, pruuni, punast, kollast ja vahel isegi musta karva putukad peidavad end tavaliselt lehtede alumisel küljel. Nähes, et lehe alumine külg on paksult lehetäidega kaetud, on olukord muutunud tõsiseks.

Teiseks oluliseks märgiks, et täid võtavad aias võimust, on kolletunud ja krussi tõmbunud lehed ja surnud võrsed. Lehetäid toituvad taimes olevast vedelikust, kahjustades seeläbi taime. Seedetegevuse käigus eritavad lehetäid magusat väljaheidet (mesikastet). Kleepuv vedelik katab lehed ja muudab need kollaseks.

Kuidas lehetäidest lahti saada?

Lehetäidest täielikult lahti saada ei ole võimalik. Abitud ja kohmakad putukad levivad kiiresti kõikjale, kus on vähegi vastuvõetavad elutingimused. Tõusvad õhuvoolud tõstavad lehetäid kõrgustesse ja kannavad suuremate vahemaade taha.

Kõige mõistlikum viis lehetäide arvukust kontrolli all hoida, on oma aed kujundada viisil, et kahjuritel võimalikult ebamugav oleks. Lehetäide toidulaua kärpimiseks tasub aeda istutada võimalikult erinevaid taimi. Ühe taimeliigi mahla imev täi naljalt teise liigi peale üle ei lähe. Samuti ei meeldi nendele loomadele tugeva lõhnaga taimed. 

Veel üheks heaks nipiks on meelitada aeda putukaid, kes lehetäid pintslisse pistavad. Istuta aeda värvikirevaid ja nektaririkkaid taimi, mis meelitavad aeda sirelased. Sirelaste vastsed toituvad hea meelega lehetäidest. Üks vastne suudab elu jooksul kuni tuhat täid alla kugistada. Teiseks lehetäide hirmuks on lepatriinud. Juhul kui sinu aias neid ei leidu, siis tasub nad sinna sisse tuua. 

Kui eelmised meetodid tunduvad liialt keerulised, siis need kaks on üpris lihtsad. Nimelt võib lehetäid lihtsalt näppude vahel laiaks litsuda või siis veejoaga maha pesta. Mahakukkunud lehetäid on enamasti hukule määratud. Tugevama kahjustuse ja krussis lehtede korral eemalda kahjustunud osa ja põleta see ära. 

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles