E, 11.12.2023

10 head ideed, kuidas kodu ja aed põnevalt jõulurüüsse sättida

Kodu.postimees.ee
Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Pimedal ajal saab koduaeda jõulutunnet luua säravate jõulutulega. Erinevalt varasematest aastatest pole jõulutuled aga plinkivalt värviküllased, vaid minimalistlikult tagasihoidlikud. Tänavusi valgustrende tutvustab ja praktilisi nippe jagab K-rauta sisekujundaja Aleksandra Tšufarina.

Moes on tagasihoidlik ja hele minimalism, valgustuses eelkõige valgusketid ja valguskerad, mis on piimjalt valget värvi või kergelt pastelset tooni. Seega võib värvikirevad plinkivad valgustid sel talvel kappi jätta.

Valguskettidest skulptuurid

Elektriliste jõuluehete puhul mõeldakse tavaliselt klassikalist valgusketti, aga praegu on trendikad ka figuurid, mida saab ise ehitada valgusketti ja tugevat traati kasutades. Skulptuurid võivad võtta põhjapõdra, kitsetalle või kasvõi pingviini kuju.

Põneva kujuga valguslambid

Kõige enam kasutatakse õuetingimustes kera- ja tähekujulisi valguslampe, aga need võivad imiteerida ka kelku, uiske või põdrapead. Lampe saab riputada terrassile, välikööki või õunapuude külge.  

Leedtuledega küünlalaternad

Romantilised küünlalaternad on jõuluklassika, aga küünla asemel võiks laterna sisse panna kas leedküünlaid või puntrasse sätitud valguskette.

Valgusvõrgud

Valgusvõrkudega saab efektselt kaunistada põõsaid, samuti saab nende abil vormida põnevaid kujundeid või luua terrassile mõnusa valgusest ümbritsetud istumisala.

Ilmastikukindlus

Õue valgustust valides tuleks ehte välimuse kõrval kontrollida kohe ka seda, millistes tingimustes seda kasutada tohib. Paljud valgusketid, valguslambid ja valgusfiguurid on mõeldud siseruumidesse. Õue sobivad vaid niiskus- ja külmakindlad tooted, mis on reeglina ka kõrgema hinnaga. Välitingimustesse mõeldud tooteid võib kasutada toas, aga mitte vastupidi. Infot, kuhu toode sobib, leiab reeglina pakendilt. Lisaks valgusallikale endale peavad olema niiskuse- ja külmakindlad ka kõik täiendavad tarvikud, näiteks pikendusjuhe.

Leed või halogeen?

Leedtuled on kallimad, aga kokkuvõttes säästlikumad ja soodsamad. Leedtuled on töökindlad, nende eluiga pikk, lisaks säästavad leedid ka elektrit. Tänapäeval on leedvalgust müügil nii külmades kui soojades toonides, samuti erinevates värvides.

Õige paigaldus tagab valgustuse pika eluea

Valguslahenduste eluiga sõltub nende käsitsemisest ja õigest paigaldusest, eriti õues. Toas ei pea pelgama, et tuul keti lahti rebib või valguskuju naabrite aeda lennutab, aga õues võiks kõigeks valmis olla. Paigaldusel tuleb tähelepanu pöörata erinevatele võimalikele ohtudele – teravatele servadele, tuulekoridoridele ja koduloomade juurdepääsule. Tavaliselt paigutatakse keerukamad valguslahendused maja külge ja aeda aastateks, neid ei võeta ka suveks maha. Põhjus on lihtne - ehetele ei saa saatuslikuks pikk eluiga, vaid valede võtetega paigaldamine ja mahavõtmine.

Energiasääst

Elektri säästmiseks võiks paigaldada õue jõuluvalgusele andurid, mis süütavad tuled pimeduse saabudes ja kustutavad hommikuvalguses.

Rikkalikud kompositsioonid

Minimalistlik trend tähendab küll mõõdukamat ja tagasihoidlikumat lähenemist, aga see ei tähenda üksikuid tulesid erinevates aia nurkades. Valgustus pääseb mõjule rikkalikes valgusansamblites, üksikud laialipillutatud elemendid ei loo tervikut. Seejuures pole põhjust muretseda kui mõni aia osa jääb sootuks valgustamata. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles