KAS TEADSID Millise Eesti väikelinna nime kannab kõige rohkem inimesi

Kodu.postimees.ee
Copy
Tallinna vanalinn. Pilt on illustratiivne.
Tallinna vanalinn. Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Eestis on 47 linna, kuid mitu neist suudad sa koheselt nimetada? Lihtne ülesanne see arusaadavalt ei ole, sest ilmselt ei ole paljud kõiki neid isegi külastanud. Teeme väljakutse aga veelgi põnevamaks: Eestis on koguni 17 linna, mille nimi on vähemalt viie naise või mehe perekonnanimi. Mitu neist suudad sa nüüd täppi panna?

2020. aasta 1. jaanuari seisuga oli Statistikaameti andmetel Eestis kokku 829 meest ja 930 naist, kelle perekonnanimeks oli mõne Eesti linna nimi. Tegime eelnevalt mainitud mõtteharjutuse statistikaameti nimede statistika rakenduse abiga läbi ja jõudsime päris üllatavate tulemusteni.

Väike Kallaste linn paneb pika puuga ära nii Tallinnale, Tartule kui ka mitmele teisele elanike arvult suuremale konkurendile. Eestis on 300 meest ja 345 naist, kes kannavad perekonnanime Kallaste, mis on enam kui kolmandik kõikidest mõne linna nime kandvatest inimestest. Perekonnanimede levikult on Kallaste meeste puhul 149. ja naiste puhul 135. kohal. Tartumaal, kus Kallaste linn asub, on selle perekonnanime esinemissagedus 10 000 elaniku kohta 4,44.

Kallaste-nimelisi on enam kui poole rohkem pingereas teisele kohale tulnud Jõgevaga võrreldes, mis on perekonnanimeks 112 mehel ja 117 naisel. Perekonnanimede levikult on Jõgeva meeste puhul 699. ja naiste puhul 747. kohal. Jõgeva maakonnas elab sama nimega inimesi 10 000 elaniku kohta 1,05, kõige rohkem on neid aga Võrumaal. Keskmiselt on perekonnanime Jõgeva kandja sarnaselt Kallastele 41-aastane.

Auhinnalise kolmanda koha saavutas selles nimekirjas mõneti üllatuslikult Tamsalu, mis on perekonnanimeks 96 mehel ja 100 naisel. Perekonnanimede levikult on Tamsalu meeste puhul 872. ja naiste puhul 945. kohal. Perekonnanime Tamsalu kandja on keskmiselt 40-aastane.

Tihedalt esikolmiku kannul tulevad Tartu ja Paide, mis on perekonnanimeks vastavalt 154 ja 134 inimesele. Tõelised haruldused on aga selle loetelu lõppu kuuluvad nimed. Kui sul õnnestub tunda mõnda perekonnanime Kunda või Võru kandvat inimest, siis on see Eesti mõttes erakordne. Mõlemat neist kannab vähem kui kümme inimest. Napilt rohkem on Kärdla (12) ja Sindi (13) perekonnanime kandvaid inimesi.

Kõige suurema elanike arvuga Tallinna nime kannab kokku 34 inimest. Perekonnanimede levikult on Tallinn meeste puhul 9535. ja naiste puhul 7009. kohal. Inimene perekonnanimega Tallinn on keskmiselt 37-aastane.

Tagasi üles