E, 28.11.2022

PILT SELGEKS ⟩ Kuidas valida oma rõivastele sobivaim pesurežiim

Kodu.postimees.ee
Kuidas valida oma rõivastele sobivaim pesurežiim
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Pesumasinatel on tihti isegi enam kui 10 erinevat pesurežiimi ja muid lisafunktsioone, mille seast on võimalik igale rõivatüübile parim võimalik leida. LG hiljutine uuring toob välja aga vastuolulise tõe: vaatamata arvukatele valikutele kasutavad enam kui pooled ehk 57 protsenti eestlastest pesu pesemiseks vaid 2-3 erinevat programmi.

Konkreetsele rõivatüübile kohandatud valiku teeb vaid veidi enam kui kolmandik uuritud elanikkonnast (32 protsenti), valides programmi vastavalt sellele, kas masinasse on asetatud näiteks õrnad, puuvillased või spordirõivad. Samas selgub uuringust et iga kümnes eestlane usub, et iga oma tekstiileseme pesemiseks piisab vaid ühest programmist. 

Mistahes pesumasinaga tegu, leidub sel alati erinevaid programme – eristatav temperatuuri või rõivatüübi järgi. Uuematel masinatel on lisaks ka ökoprogramm ning teised tehnoloogilised uuendused, mis pesuprotsessi nutikamaks teevad.

Pesuprogrammi valimine temperatuuri järgi:

  • 60℃ – väga määrdunud riided ning põhjalik pesu rätikutele ning voodipesule
  • 40℃ – puuvillased riided
  • 30℃ – kergelt määrdunud riided, sünteetilised kangad, segamaterjalist kangad. Kui kasutad 60℃ asemel 30℃ pesuprogrammi, võib see hoida kokku koguni kuni 45 protsenti elektrikulu, sest kõige rohkem energiat kulub pesumasinal vee soojendamiseks.

Arvatakse, et mida lühem pesuprogramm, seda energiasäästlikum see on. See ei pruugi aga sugugi nii olla. Näiteks kestab ökonoomne puuvillaprogramm umbes tunni, kuid tarbib seejuures kaks korda rohkem energiat kui tavaprogramm

Pesuprogrammi valimine riide tüübi järgi:

  • Puuvill – seda programmi soovitatakse eelkõige voodipesu, aluspesu, rätikute ja lasteriiete pesemiseks.
  • Segakangad – segakangarežiim on üks kõige kindlamaid valikuid väheselt määrdunud riiete igapäevaseks pesemiseks, mis lubab masinasse visata erinevast materjalist tekstiilesemeid. Enamasti toimub pesu 30 kraadi juures, mis suudab eemaldada ebameeldiva lõhna ja kergema mustuse, aidates seejuures hoida kanga omadusi ning säästes elektrienergiat.
  • Peenemad kangad ja/või vill – selle programmiga peseme nõudlikumaid kangaid, nagu näiteks villased mantlid, sokid ja kampsunid, õrnad sallid, erinevad kudumid ning kardinad.
Märksõnad
Tagasi üles