Tomatite kasvatamine on Eestis alati populaarne olnud. Kes korra on kohalikus kasvuhoones kasvatatud, päikesest punaseks silitatud paledega tomatit proovinud, see teab, kuidas tõeline tomat maitseb ja lõhnab. Tomatikasvataja teab sedagi, et alati pole saak see, mis loodetud. Kuigi aiapidaja mõistab, et kõik algab õigetest kasvatamisvõtetest, nagu täpne väetamine ja kastmine, kasvude eemaldamine, kasvuhoone tuulutamine ja muu, siis oma osa on ka sordivalikul. Ainult kaunikujuliste viljadega pildist seemne pakendil valiku tegemiseks ei piisa. Hoopis olulisem on süüvida pakendil olevasse infosse. Aga ka infot peab oskama lugeda. Toome teile ära neli olulist tegurit, millega peab aiandussõber tomatisortide valimisel arvestama.
Eestis aretatud sordid kasvavad meie aedades kõige paremini, sest neid sorte luues on arvestatud nii kohalike kasvutingimustega kui ka maitse-eelistustega.
Soojal suvel ei ole tegelikult väga suurt vahet, siis võib saada hea saagi kus tahes aretatud sortidest. Oluline erinevus tuleb esile just ebasoodsal, veidi jahedamal ja vihmasemal suvel, mil lõunapoolsetes riikides aretatud sortide saagi põhiosa valmib alles augustis või septembris. Kui valid Eestis aretatud sordi, saad julgelt usaldada selle sordikirjeldust, sest see kehtib täpselt siinset kliimavöödet arvestades.
Kasvukohaga tuleb arvestada. Enamasti kasvatakse tomateid kasvuhoones, kuid seda saab teha ka avamaal, rõdul või isegi toas aknalaual.
Olles kasvukoha paika pannud, vali ka sinna sordiomaduste järgi õige tomatisort. Enamikku müügil olevaid tomatisorte sobib mõistagi kasvatada kasvuhoones. Avamaal kasvatamiseks peab valima selleks spetsiaalselt aretatud sordi. Avamaale mõeldud sordid on vähem vastuvõtlikud avamaatomatit üldjuhul kimbutavale pruunmädanikule. Kui kasvuhoonet või aeda ei ole, siis jätagi tomat aknalauale, aga vali sort, mis lepib vähema valgusega, ei voha kasvada igas suunas ega liiga suureks.