K, 4.10.2023

Sul on 10 eurot: kas sellega saab köögile uue ilme anda?

Kodu.postimees.ee
Facebook
Comments
Köögi värskendamiseks ei palju tarvis.
Köögi värskendamiseks ei palju tarvis. Foto: Ikea

Köök on üks kõige enam kasutatud ja tähtsamaid alasid kodus. IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi jagas nippe, kuidas saada parem kodu, kasutades lahendusi, mille hind jääb alla 10 euro.

Veedame kodus rohkem aega kui kunagi varem ja köök on ruum, mida kasutatakse nüüd palju tihedamini. «Selleks, et toidu hoiustamine, söögitegemine ja einestamine meeldivamaks elamuseks muuta, võivad vahel kõigest väikesed taskukohased kohandused olulist mõju avaldada,» ütles IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi, jagades lihtsaid nippe, kuidas mõne euroga või sentigi kulutamata kööki täiustada.

Lahendused, mis ei maksa midagi

 • Tee ruumi juurde. Vaata kriitilise pilguga, kui palju asju köögis regulaarselt kasutad. Selleks, et ruumi juurde saada, vähenda kasutamata esemete arvu hoiuruumides – sordi ja anna osa asju ära. Näiteks, kui kasutad fritüüri ainult kord aastas, siis kas seda on ikka tõesti vaja? Kui köögis on neli visplit või lusikat, kas kõiki neid peab alles hoidma? Jäta endale alles asjad, mida kõige rohkem kasutad ja anna ülejäänud ära.
 • Järgmise sammuna vabasta oma köögi tööpinnad, pannes asjad sahtlitesse ja kappidesse, ja tunned koheselt selle mõju. Korrasta kõiki oma söögi- ja köögiriistu ning hoia sarnaseid tarvikuid üksteise lähedal. Loo loogiline järjekord, mõeldes sellele, milliseid tarvikuid koos kasutad.
 • Puhasta ja pese ära kõik tööpinnad ja kapid. Köögikappide ja -sahtlite nii seest kui väljast pesemine ei pruugi nii suure muutusena tunduda, aga pärast seda, kui oled kõik kapid ära puhastanud, näed kohe kindlasti erinevust. Samuti ei taha sa ebavajalikke tarvikuid puhtasse kappi tagasi panna. Enne asjade tagasi panemist mõtle hoolikalt nende vajalikkuse peale.

Lahendused vähem kui 1 euro eest

 • Söögiriistade alus. Sisekujundaja sõnul teeb see söögiriistade ja tarvikute korras hoidmise lihtsamaks, kuna nii leiab köögisahtlist söögi tegemisel vajalikud asjad kiiresti üles. «Kasuta sahtlites alati sahtlisisusid ja korrastajaid – need võimaldavad ruumi tõhusamalt ära kasutada ja asju alati õiges kohas hoida,» soovitas Tammekivi.
 • Köögirätikud – korduskasutatavad ja aitavad paberrätikute pealt kokku hoida. Silmused võimaldavad need üles riputada, kui neid parasjagu ei kasuta, ja nii saavadki neist väikesed, kuid märgatavad köögivärskendused. Tekstiilid on üheks taskukohaseimaks viisiks sisekujunduse uuendamiseks.
 • Nõudepesuhari. Õigete tööriistade olemasolu aitab määrdunud potte hõlpsamini puhastada ja kaabitsaga serv teeb kangekaelsete toidujäätmete eemaldamise lihtsaks.

Lahendused vähem kui 5 euro eest

 • Konksude ja hoidikutega reeling. «Süsteem seinal aitab tööpinnal ruumi juurde teha, samal ajal köögitarvikuid käeulatuses hoides, või isegi maitsetaimi kasvatada,» vihjas sisekujundaja, lisades, et seinaruum jääb tihti tähelepanuta, kuid see on ideaalne koht, kus asju käepärast hoida.
 • Kaanega toiduanumad. BPA-vabad anumad, mida saab üksteise peale panna, on suurepärane viis, kuidas külmkapis või sügavkülmikus ruumi hästi ära kasutada või toitu kaasa võtta, alates suupistetest kuni ülejääkide ja individuaalsete toiduportsjoniteni. Tammekivi sõnul võib kasutada neid anumaid, mis on tehtud ahjukindlast klaasist, ahju- või serveerimisnõuna – üks ja sama nõu hoiustamiseks, söögitegemiseks ja serveerimiseks, mis tähendab vähem pesemist.
 • Taassuletavad kotid. BPA-vabad taastuvast materjalist kotid hoiavad sisu värskena, taluvad külmutamist ja sobivad kuni 50-kraadiste asjade hoiustamiseks. See aitab kööki ja kodu korras hoida.
 • Toidukatted. Elastsest silikoonkummist valmistatud toidukatted toimivad kaantena ja hoiavad nii toitu kui ka jooke kauem värskena. Ideaalne kõigeks, alates purkidest ja klaasanumatest kuni köögiviljade ja puuviljadeni, nagu pooliku sidruni katmiseks.
 • Köögiriistade hoidik. Tammekivi soovitas kõige rohkem kasutatud köögiriistad panna hoidikusse köögi tööpinnal. «Veendu, et need näevad head välja – puidust või metallist riistad muudavad köögi kalliks ja elegantseks. Samas väldi köögi tööpinnal aga plastmaterjalide näitamist, sest need jätavad odava mulje,» tõi sisekujundaja välja.
 • Tasside hoidik. Pane oma tassid näiteks «tassinagi» otsa, et tööpinda puhtana hoida. Sinu armastatud kruusid on kenasti nähtaval ja see loob korrastatud ilme.
 • Nõudepesuvahendi dosaator. Ära näita oma tööpinnal kaubamärkide logosid. Täida kauni välimusega nõudepesuvahendi dosaator, et köök näeks välja puhtam ja elegantsem. Osta dosaator, mis sobib sinu köögi stiiliga.

Lahendused vähem kui 10 euro eest

 • Prügikastid jäätmete sortimiseks. Need on suurepäraseks lahenduseks paberi, plasti ja muude materjalide sortimiseks. Pane need valamu alla või vali ruumi säästvad virnastatavad alternatiivid, mis töötavad nii riiulisüsteemidega kui ka eraldiseisvalt.
 • Nugade komplekt. Hea käepidemega vastupidavast roostevabast terasest noad on väga head abilised. Erineva suurusega nugadel on erinevad ülesanded – väiksem sobib koorimiseks ning puuviljade ja köögiviljade lõikamiseks, suurem lõikumiseks ja tükeldamiseks. Kombineeri see magnetilise reelinguga, et nugasid seinal hoida, ja saad endale boonusena vaba sahtliruumi.
 • Mitmeotstarbeline sõel. «Kuna see on valmistatud vastupidavast roostevabast terasest ja silikoonist, mis kannatab kuni 220-kraadist kuumust, saab seda kasutada aurutina (pooleldi avatuna) ja pastakeetjana (täiesti avatuna) enamikus 3–5 liitristes pottides,» lausus Tammekivi, vihjates, et seda on ka lihtne hoiustada, sest see käib madalaks kokku.
 • Pudeliriiul. Pane oma vee- või muud pudelid riiulile, et kõik puhtam välja näeks. Veiniriiulid sobivad selleks väga hästi.
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles