Päevatoimetaja:
Kristina Kostap

Ostad esimest korda kodu? Siin on üks lihtne rusikareegel, mis aitab sul eelarve paika panna

Copy
Kodu peale võiks hinnanguliselt arvestada kuni viie aasta sissetuleku.
Kodu peale võiks hinnanguliselt arvestada kuni viie aasta sissetuleku. Foto: Shutterstock

Esimese kodu ost on enamike inimeste jaoks suurim rahaline otsus, mille nad langetama peavad ning enamasti on üks peamisi küsimusi selle juures – kui kallist elamispinda endale lubada. Luminori Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane jagab nõuandeid, kuidas kerge vaevaga välja arvutada, millises hinnaklassis kodu endale valida.

Rebase sõnul on iga inimese võimalused ja kohustused erinevad, kuid laias laastus saab noorele inimesele, kel kohustused puuduvad anda soovituseks lihtsa rusikareegli.

«Kui plaanitakse oma esimest kodu osta laenuga, siis sellele võiks kuluda kuni viie aasta netosissetulek. Kui sinu sissetulek on näiteks 20 000 eurot aastas, siis kodu ostu peale võiks arvestada kuni 100 000 eurot, kui 30 000 aastas, siis 150 000 eurot jne. Kui elatakse koos elukaaslasega, siis võib sama arvutust teha kahepeale kokku.»

Rebane selgitas, et kui inimene teenib keskmist palka ehk netopalgana igas kuus 1185 eurot, siis on tema kodulaenu maksevõime umbes 360 eurot kuus. Sellise summa juures saab endale lubada näiteks 85 000 eurose korteri.

«Praegu saab selle summa eest endale soetada ilusa 50-ruutmeetrise korteri näiteks Põhja-Tallinnas, Kristiines või kesklinnas. Kui otsida samadele tingimustele vastavat üürikorterit, on 360 euro eest kuus midagi sarnast pea võimatu leida,» rääkis Rebane. Kokkuvõttes tähendab see, et kuigi kodu ostmisel on esialgsed kulutused suuremad, siis pikas perspektiivis on kodulaenu abil iseseisva elu alustamine tegelikult oluliselt soodsam. 

Tihtipeale järgneb kodu ostmisele ka auto soetamine ning kui kodu peale võiks Rebase sõnul arvestada kuni viie aasta sissetuleku, siis sõiduki peale tuleks arvestada maksimaalselt ühe aasta sissetulek.

Tagasi üles