R, 27.01.2023

EESTI HARIDUSMEKAD ⟩ Taebla algkooli avamine rõõmustas Ants Laikmaad nii väga, et ta kinkis koolile taiese ja avaldas uhke kooli auks Päevalehes artikli

Kodu.postimees.ee
Taebla algkooli avamine rõõmustas Ants Laikmaad nii väga, et ta kinkis koolile taiese ja avaldas uhke kooli auks Päevalehes artikli
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Taebla algkool 1930. aastatel. Hoone eest läheb ajalooline Tallinn-Haapsalu maantee.
Taebla algkool 1930. aastatel. Hoone eest läheb ajalooline Tallinn-Haapsalu maantee. Foto: Foto raamatust Eesti Algkoolid 1920–1930

Peaaegu igast Eesti paigast leiab mõne koolimaja. Kuigi paljud neist ei ole enam koolina kasutuses, jutustavad need põnevaid lugusid õpetamise ja õppimise ajaloost, kunagi koolipinki nühkinud lastest ja ka arhitektuuri erinäolistest suundadest.

Taebla kandi esimene kooliõpetaja oli Taebla mõisa kangur Johan Enok, kelle kooliruume mahutanud talu asus Taebla jõekäärus. Taebla algkoolimaja eelkäija oli ehitatud 19. sajandi lõpus, kuid põles 1926. aastal tabanud pikselöögist täielikult maha.

Vaade koolile, 2012.
Vaade koolile, 2012. Foto: Sandra Mälk

Uue koolihoone ehitamiseks telliti 1928. aastal 4-klassilise hoone projekt tuntud arhitektilt Artur Pernalt, kellel oli äsja valmis saanud Tallinna 21. algkooli hoone Raua tänaval. Taebla jõe äärde ehitatud koolimajal on klassikaliselt keskteljel asuv lai trepp, mille ümber paiknevad klassiruumid. Hoonetiibades asusid direktori, kolme õpetaja ja internaati teenindava koka korter.

Hoovivaade, 2012
Hoovivaade, 2012 Foto: Sandra Mälk

Uue koolihoone avamine 1929. aasta novembris rõõmustas Läänemaal kodutalus resideeruvat kunstnikku Ants Laikmaad nii väga, et ta kinkis naaberküla koolile taiese ja avaldas uhke kooli auks Päevalehes artikli. Seal kiitis ta, et Taebla sumbunud kultuurielule annavad sellised arengud hoogu juurde ja õhkas, et «Enam ei ole Taebla «pime nurk», Taebla on uus, ärganud Eesti!» 

Lükandsein klassitubade vahel, 2012.
Lükandsein klassitubade vahel, 2012. Foto: Sandra Mälk

Tal oli õigus, sest lisaks õppetööle tegutsesid koolis isetegevusringid, uksed avati rändkinole ning koolimaja teisel korrusel – kus kahe klassi vahel on lükandsein –, leidsid aset teatrietendused ning kooli- ja rahvapeod. Nii sai ühest klassist lava, teisest saal publiku tarbeks.

Vaade trepikoridorile, 2012.
Vaade trepikoridorile, 2012. Foto: Sandra Mälk

1944. aastal, II maailmasõja ajal paigutati majja Saksa välihaigla. Sel ajal hävis osa mööblist ja sisekujundusest. 1945. aastal tegi Punalipulise Baltimere Sõjalaevastiku väeüksus hoonele ulatusliku remondi ja varsti ehitati hoonetiibadele peale teine korrus. 1962. aastal valmis koolihoone peafassaadi vastu kahekorruseline internaadihoone, mille arvelt laiendati peahoones klasside ja koridoride pinda.

Klassiruum, 2012.
Klassiruum, 2012. Foto: Sandra Mälk

1970. aastatel kasvas valla elanike arv ja sellega algas koolis uus ajajärk. Sel kümnendil ehitati kooli alale suur võimla ja 1978. aastal arhitekt Maire Annuse projekti järgi kolmekorruseline modernistlikus stiilis koolihoone. Vanas koolimajas toimusid siiski mõnede algklasside tunnid veel 1990ndatel, kuid peale seda on hoone jäänud kasutuseta. 2017. aastal rajati Taeblasse uus kompaktne koolihoone, kuhu koolipere 2020. aastal sisse kolis ning mille jaoks nõukogudeaegne hoone lammutati.

Taebla 4-klassilise algkooli projekt koos internaadi ja õpetajate korteritega, 1928. Hoone valmis projektist veidi erineval kujul, peamiselt ida- ja põhjakülje ruumijaotuse ning trepi kõrval paiknevate tualettruumide osas.
Taebla 4-klassilise algkooli projekt koos internaadi ja õpetajate korteritega, 1928. Hoone valmis projektist veidi erineval kujul, peamiselt ida- ja põhjakülje ruumijaotuse ning trepi kõrval paiknevate tualettruumide osas. Foto: Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum, K0003998.

Tekstid ja fotod pärinevad Muinsuskaitsepäevade jaoks koostatud näituselt Koolimajad Eestis.

Märksõnad
Tagasi üles