PILDID Fahle Pargi ehituse käigus avastati ajaloolised veekanalid

Kodu.postimees.ee
Copy
Vanade plaanide peal on näha Fahle piirkonnas veel suuri kanalite süsteeme, osad neist toitsid jõe veega selle piirkonna väidetavalt vanimaid ehitisi: 18.-19. sajandist pärit kahte veskit ja kõige vanemat Paberivabriku hoonet.
Vanade plaanide peal on näha Fahle piirkonnas veel suuri kanalite süsteeme, osad neist toitsid jõe veega selle piirkonna väidetavalt vanimaid ehitisi: 18.-19. sajandist pärit kahte veskit ja kõige vanemat Paberivabriku hoonet. Foto: Mari-Liis Vaher

Fahle Pargi ärikvartali ehituse käigus avastati maa-alused paekivi seintega käigud. Need on tõenäoliselt ajaloolised veekanalid, mille kaudu suunati kunagine Härjapea jõgi paberivabriku poole.

Veekanalid pärinevad ilmselt paberivabriku varajasest perioodist, 19. sajandi algusest. Leitud kanaliosa on plaanis säilitada ja muuta veel üheks Fahle Pargi eriliseks vaatamisväärsuseks, mida linnarahvas tulevikus nautida saab.

«Fahle piirkonnas voolas kunagi Härjapea jõgi, mis on tänapäeval maa-alustesse torudesse suunatud, kuid kunagi täitis see jõgi tehase elus olulist rolli. Suure tõenäosusega on tegu veekanalitega, mille kaudu lasti paberivabriku hiilgeaegadel läbi osa Härjapea jõest, et panna tööle suured veskivõllid ja turbiinid,» rääkis Fahle Pargi arhitekt Margit Aule arhitektuuribüroost KAOS.

Foto: Mari-Liis Vaher

Ajaloolase Jaak Juske sõnul voolas tsaariaegsete linnakaartide järgi põneva leiu piirkonnas südalinna poole Härjapea jõgi ning ühe kanali kaudu suunati jõevesi vabrikusse. «Midagi on seal piirkonnas säilinud ka võibolla veelgi varajasemast perioodist. Sealt sai alguse ka keskaegne linna veekanal, mis viis Ülemiste järve vee vanalinna ümbritsenud vallikraavi,» rääkis Juske.

Fahle Pargi arendaja Fausto Capitali juhatuse liikme Sven Mihailovi sõnul teavitati leiust muinsuskaitseametit ning kanalid on plaanis säilitada nii suures mahus kui võimalik.

Foto: Mari-Liis Vaher

«Plaanime võimalusel kanali säilinud osad taastada ning jätta need kõigile vaatamiseks. Just sellised põnevad detailid ja leiud muudavad Fahle Pargi eriliseks. Kaalume võimalust muuta käigud uue parkimismaja ja peagi renoveerimisele mineva Katlamaja vaheliseks ühendusteeks,» rääkis Mihailov.

Katlamajja tulevad omanäolised büroopinnad ning läbi korruste kõrguv aatrium, mille kaudu saab Katlamaja korstnasse. Korstna otsa plaanitakse luua Tallinna uus vaateplatvorm.

Foto: Mari-Liis Vaher

Fahle Pargi arhitekti Margit Aule sõnul püüavad nad leitud kanalitele klaaskatuse peale panna, et nende lagi jääks tänavaga samale tasapinnale ja neid näeks ka tänavalt. Arutlusel on ka võimalus võtta kanalid kasutusele maa-aluste ühendusteedena Fahle Pargi hoonete vahel.

Foto: Mari-Liis Vaher
Tagasi üles