N, 8.12.2022

Tolmulestadest hallituseni: kuidas veeauru abil allergia sümptomeid leevendada?

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee vanemtoimetaja
Tolmulestadest hallituseni: kuidas veeauru abil allergia sümptomeid leevendada?
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Kas teadsid, et tolmulestade vastu on allergilised umbes 10 protsenti kõikidest allergiahaigetest?
Kas teadsid, et tolmulestade vastu on allergilised umbes 10 protsenti kõikidest allergiahaigetest? Foto: Pexels / CC0 Licence

Kauaoodatud kevad on siin! Kahjuks tähendab see meist paljude jaoks tilkuvat nina, pidevalt vesiseid silmi ning sagedast aevastamist, mida põhjustavad levinud allergeenid – bakterid, tolmulestad ja hallitus.

Kuum veeaur aitab tappa baktereid ja pisikuid, vähendades seeläbi ohtu meie tervisele ning heaolule. Külmetushaiguste perioodil on kuuma auru sisse hingamine üks levinud meetoditest, kuidas ravida külmetusest tingitud rögast köha. Lisaks kasutatakse kuuma veeauru paljudes ilurituaalides.  

LG tehnikaeksperdid on koostöös allergoloogiga selgitanud, kuidas võib kuum veeaur aidata leevendada mikroorganismide kahjulikku mõju.

Bakterid

Kuigi praegu külastame me avalikke kohti vähem ning püüame vähem puudutada eri pindu ühistranspordis või poes, puutuvad meie riided päeva jooksul paratamatult kokku eri bakterite ning mikroobidega, mille me seejärel koju kanname.

Kuidas bakterite vastu võidelda? Bakterite hävitamiseks riietelt on soovitatav seda pesta kõrgel temperatuuril – üle 60-kraadises vees. Arvestades, et enamik tekstiilidest nii kõrget temperatuuri ilma kahjustuseta ei kannata, tuleb selleks appi kuum aur. Uuemates pesumasinates on vastav funktsioon juba sisse ehitatud, lisaks on soovituslik panna riided pärast pesu kuivatisse. Alternatiiv on kõik riided pärast pesu triikraua alt läbi lasta – kuum raud suudab bakterid ja pisikud hävitada.

Tolmulestad

Tolmulestade vastu on allergiline umbes kümme protsenti kõikidest allergiahaigetest. Selle allergia nähte täheldatakse kõige sagedamini varakevadel või varasügisel. Mikroskoopilised tolmulestad väldivad valgust, mistõttu peidavad nad end madratsite, voodilinade, pehme mööbli ja vaipade sisse, samuti auto- ja turvaistmetesse ning pehmete mänguasjade kiududesse. Seal on soe ja hubane, mis loob tolmulestade paljunemiseks kõige soodsama pinnase. Need on ühtlasi ka kohad, kus enamik inimesi veedab suure osa oma päevast, mis loob eelduse ebameeldivate sümptomite avaldumiseks.

Kõige tõhusam viis tolmulestade vastu võitlemiseks on iga päev vähemalt korra nii toad kui ka mööbel märja lapiga üle käia, eelistatud on mikrokiust tolmulapp. Et vähendada kohti, kus tolmulestad elada võiksid, tuleks vältida pehmeid põrandaid ja vaipu ning asendada need hõlpsasti puhastatava põrandapinnaga. Pehmeid mänguasju, raamatuid ning ajalehti on soovituslik hoida suletud kappides ning sahtlites.

Et vältida tolmulestade kogunemist voodisse, tuleks voodipesu pesta kõrgel temperatuuril (taas üle 60-kraadises vees). 

Hallitus

Korterites ja majades elab hallitus tavaliselt niisketel pindadel, seda eriti hoone põhjaosas, kus seinad jahtuvad talvel kiiremini kui ülejäänud majas. Kõige sagedamini esineb hallitus laikudena akende ümbruses, välisseintel, pesuruumide plaadivuukides, silikoontihenditel ning mööblitagustel pindadel, põhjustades mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas allergilisi reaktsioone.

Number üks abinõu hallituse vastu on kvaliteetne soojustamine – kuigi parim temperatuur on iga inimese jaoks erinev, varieerub reeglina õhutemperatuur eluruumides 19 kuni 22 kraadi vahel. Õhuniiskuse vähendamiseks on soovitatav tuba sageli tuulutada ning kuivatada pesu ainult välistingimustes või kuivatis. Kui seda võimalust ei ole, tuleks tubastes tingimustes pesu kuivatades avada aken või lülitada sisse ventilatsioon. Tegelikult tuleks tuba õhutada ka ilma pesu kuivatamata vähemalt 15 minutit päevas, sest juba inimese hingeõhk suudab tekitada märkimisväärse koguse niiskust. Kui hallitus on näiteks akna servas juba silmaga näha, peaks kindlasti uurima, mis toimub seina taga. Nähtava hallitusega kohti tuleks korrapäraselt puhastada.

Märksõnad
Tagasi üles