Tulenevalt erinevatest Euroopa Liidu regulatsioonidest on Eestis ja Baltikumis müüdavad pesumasinad ja kuivatid juba niigi üsna energiasäästlikud. Ligikaudu 10 protsenti kodu energiakulust läheb pesu pesemise ja kuivatamise peale.
5 nippi, kuidas pesu pestes ja kuivatades energiat säästa
Samsung Eesti koduseadmete tootekoolitaja Alari Pennar annab viis head soovitust, kuidas pesu pestes maksimaalselt energiat säästa.
Unusta kõrge temperatuur
Esiteks tuleks võimalusel pesu pestes kasutada jahedat vett. Tuleb arvestada, et pesuvahendid on tänapäeval juba üsna efektiivsed ja eemaldavad plekke edukalt. Seega ei ole alati vaja pesu kõrgel temperatuuril pesta, kus masin peab kulutama energiat vee soojendamisele. Samuti tuleks uue masina valimisel vaadata ka selle energiamärgise poole.
«Selle aasta märtsist kehtivad Euroopa Liidus uued energiamärgised, kus on kasutusel uus A kuni G skaala. See on varasema süsteemiga võrreldes lihtsam ja arusaadavam, kuna enam ei ole segadust tekitavaid A++ ja A+++ märgiseid. Sealjuures on oluline märkida, et seadmed on jätkuvalt sama energiasäästlikud, mitte ei ole jäänud kehvemaks,» rääkis Pennar.
Võimsam tsentrifuugitsükkel
Teiseks soovitab Pennar pesu pesemisel kasutada võimalusel programmi, mis tsentrifuugiks riideid võimalikult võimsalt. See küll kulutab energiat, kuid kui on plaan riided pärast pesu kuivatisse panna, siis kulutab kuivati omakorda vähem. Kuivati energiakulu on aga märksa suurem kui kiire tsentrifuugitšükkel.
Pesumasina täituvus
Kolmandaks soovitab Pennar teha iseenesestmõistetavat ehk panna pesumasin alati täis ja üritada vältida pooltäis masina pesema panekut. Mõistagi on täis masina ühekordne pesutsükkel energiasäästlikum kui kahe tsükli jooksutamine pooltäis masinaga.
Niiskuse tase
Pesu kuivatamise puhul tuleb kontrollida, millisel viisil inimese pesukuivati pesu niiskust hindab. Mõned masinad mõõdavad pesu temperatuuri ja teised jälgivad niiskuse taset masinas. Võimalusel tasuks eelistada viimast, kuna lihtsalt temperatuuri järgi kuivatav masin võib pesu vajaminevast märksa kauem töödelda, mis kulutab taas rohkem energiat. «Lisaks, kui masinal on niiskussensor, siis tuleks seda iga mõne aja tagant puhastada, et see suudaks edukalt niiskustaset hinnata,» paneb Pennar südamele.
Automaatsed kuivatustsüklid
Viimaks toob Pennar välja, et kuivatit kasutades tuleks võimalusel kuivatada ühe korraga sama tüüpi pesu. Seega ei tohiks kokku panna raskemaid ja paksemast puuvillast riideid ja kergetest materjalist esemeid, kuna see tekitab olukorra, kus ühed võivad olla kuivad, kuid teised veel mitte. Lisaks tasub usaldada masinate pakutavaid automaatseid kuivatustsükleid ja vältida kindla ajaga kuivatavaid programme. Tänapäevased masinad on pesu niiskuse ja kuivatusvajaduse hindamisel juba väga kvaliteetsed, seega saab energiat säästa lastes masinal endal paika panna, kui palju ja kui võimsalt pesu kuivatada on tarvis.