Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

OHUTUS ENNEKÕIKE ⟩ Jaanilõkked otsivad valvureid!

Käsmu jaanituli, 2018. FOTO: Kasper Mäe/Postimees Grupp

Selleks, et jaaniaeg mööduks ohutult, kutsub päästeamet jaanipäeva eel leidma igale jaanitulele lõkkevalvurit.

Lõkkevalvuri ülesanne on jälgida, et lõkke tegemisel järgitaks tuleohutusnõudeid ja selle juures oleks turvaline olla. Valvur hoiab silma peal ka jaaniseltskonnal, hoolitseb selle eest, et kõik järgiks ohutusreegleid, ning kui tähistamine lõppeb, kustutab valvur lõkke.

Kuna juunikuu on pakkunud suviseid soojakraade ja võrdlemisi vähe sademeid, on loodus tuleohtlik. Seetõttu on ülimalt oluline, et iga lõkke tegemisel peetaks kinni lihtsatest näpunäidetest. 

Registreeri oma ohutu jaanituli SIIN. Kõikide registreerunud lõkkevalvurite vahel läheb peaauhinnana loosi keraamiline kuppelgrill, mis pakub palju toiduvalmistamise võimalusi, ja pulberkustuti. Lisaauhindadena loositakse välja kaks tulekustutit ja mitmeid väiksemaid auhindu.

Meelespea jaanilõkke valvurile

  • Registreeri end jaanipäevalõkke valvuriks ja märgi kaardile oma ohutu lõke.
  • Hoia kindlasti käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.
  • Jälgi, et lõke oleks hoonetest, metsast ja põlevmaterjalist ohutus kauguses. Ohutu kaugus sõltub eelkõige lõkke suurusest ja vähim ohutu kaugus igasuguse lõkke puhul peaks olema vähemalt kaheksa meetrit. Meeste puhul teeb see umbes kümme sammu, naiste puhul umbes 13 sammu.
  • Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus süttivast materjalist puhtana. Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit.
  • Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega. Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.
  • Jaanipäevatunde ja hea meeleolu loomiseks piisab ka väiksest lõkkest. Tähtis ei ole lõkke suurus, vaid meeleolu, mida lõke loob.
  • Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett, liiva või tulekustuti.
  • Tuld ei tohi jätta hetkekski järelevalveta. Lõkkevalvurina kanna hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.
Tagasi üles
Back