Palavate ilmadega ole ettevaatlik, et taimi mitte liiga sageli kasta

Kodu.postimees.ee
Copy
Lilled.
Lilled. Foto: Adrianna Calvo / Pexels

Reedel on tulemas kuumalaine, mis lubab kesta mõnda aega. Eveli Uibomets K-rautast jagab nõuandeid, kuidas taimede eest õigesti hoolitseda.

Mõnusalt kuum ja kuiv ilm teeb rõõmu rannaskäijatele, aga mõnevõrra vähem aiaomanikele. Võib tekkida soov taimi pidevalt kasta, et veenduda, et need ära ei kuiva. Uibometsa sõnul tuleb sellega olla ettevaatlik. Kastmise kuldreegel on: kasta harva, aga korralikult.

Päikselise ja palava ilmaga tuleb kasta nii köögiviljataimi, lilli kui muru, aga tihti tehakse seda valesti – taimi ei tohi kasta liiga sageli ja pindmiselt, vaid harva ja põhjalikult. Sage, aga ebapiisav kastmine meelitab taime juured pindmisesse kihti, mis omakorda soodustab kuivamist. Mida palavam päev, seda rohkem taimed vett vajavad, aga see ei tähenda, et peaks kastma kolm korda päevas, vaid et vett tuleb valada taimele korraga rohkem.

  • Kõige lihtsam viis veenduda, et taimed on saanud piisavalt vett, on pista näpp mulda.
  • Kõige kriitilisem on kastmine suurte lehtedega taimedele, millele kuumus ja päike teevad kiiresti kahju. Samas kasta tuleb pigem juuri, mitte lehti.
  • Kuivus on ohtlik ka alles hiljuti istutatud taimedele või värskelt külvatud murule, neid tuleb praegusel kuival ajal kasta korralikult.
  • Kui vähegi võimalik, ei tasu jätta kastmistööd lõunasele ajale, mil päike on kõrgel. Kasta võiks hommikul vara või õhtul, kui õhutemperatuur on madalam, sest siis aurab vett vähem ära. Kui päeval on nii päikest kui pilvi, tasub eelistada kastmiseks pilvisemat aega ning kui võimalik, tasub kasta ka pärast kerget vihmasabinat, sest vesi imendub paremini juba niiskes mullas.
  • Ära kasuta kastmiseks külma ega kuuma vett, enamikele taimedele on sobivaim toasoe vesi. Jäiselt külm vesi võib põhjustada taimedel haiguseid, seetõttu võiks lasta vajadusel veel enne kastmist päikese käes soojeneda.
  • Kui on soov kastmist harvendada, tasub mulda korralikult kobestada ja kasutada multši. Koorepuru aitab säilitada mulla niiskena ja vähendab kastmiskordi.
  • Muru kuivamist ennetab harvem niitmine. Põuanädalatel võiks lasta murul vähemalt 10 sentimeetri kõrguseks kasvada, sest nii loob muru endale ise varju ja takistab kuivamist.
  • Kuival ja palaval ajal ei tasu jätta niidetud muru maha, sest kuivanud lõikmete lagunemine aeglustub ning tekib oht kõdukihi tekkeks. Kui selline kõdukiht on üle viie millimeetri, on muru normaalsed kasvutingimused rikutud, tekib vee- ja hapnikupuudus ning muru muutub haigustele vastuvõtlikumaks.
  • Suures aias lihtsustavad kastmist vihmutid, eriti kui vett saab oma tiigist või muust looduslikust veekogust. Vihmutid on siiski tõhusad eelkõige muru kastmisel, sest lilled ja köögivili vajavad põhjalikumat kastmist.
Kommentaarid
Copy
Tagasi üles