E, 5.12.2022

Korteriühistutel seisab ees oluline tähtaeg

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Korteriühistutel seisab ees oluline tähtaeg
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments 1
Järelturukorterite reaalsed tehinguhinnad on hakanud alanema.
Järelturukorterite reaalsed tehinguhinnad on hakanud alanema. Foto: Shutterstock

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) õigusosakonna juhataja Urmas Mardi tuletas liidu veebiraadiosaates «Korteriühistute taskutarkus» kuulajaile meelde korteriühistuid ees ootava olulise tähtaja ning rääkis, mis on saanud mullu jõustunud seadusemuudatustest.

«Mullu 24.mail jõustusid seadusmuudatused, aga mis edasi saab? Palju on erinevaid tõlgendusi,» nentis Mardi. Ta tõi välja, et mulluse seadusemuudatusega anti ühistutele ajutiselt kuni 31.oktoobrini 2020 pikendust majandusaasta aruande esitamiseks, kuna korteriühistud ei saanud pandeemia tõttu üldkoosolekuks kokku tulla.

«Too tähtaeg sai ümber, tänavu see pikendus enam ei kehti ja 30. juuniks 2021 tuleb korteriühistutel esitada majandusaasta aruanne. Soovitan ühistutel seda tähtaega väga tõsiselt võtta,» tuletas Mardi korteriühistutele meelde.

Veel jääb Mardi sõnul paljudele segaseks see, kas ka väikesed, kuni kümne korteriga korteriühistud peavad esitama majandusaasta aruande.

«Kui väiksel ühistul pole valitud juhatust ning tegutsetakse ühise esindusõiguse alusel ilma juhatuse liikmeteta, siis võib pidada kassapõhist raamatupidamist ja majandusaasta aruannet esitama ei pea,» selgitas Mardi.

«Kui aga väikeses korteriühistus on juhatus valitud, siis on olukord teine, tuleb pidada tekkepõhist raamatupidamist ja esitada ka majandusaasta aruanne.»

Siiski on Mardi sõnul täna juba ministeerumis ettevalmistamisel seadusemuudatus, mis võimaldaks tulevikus väikesel ühistul juhatuse olemasolule vaatamata ise valida, kas soovitakse pidada kassapõhist raamatupidamist ja loobuda ka majandusaasta aruande esitamise kohustusest või valida tekkepõhine raamatupidamine ja majandusaasta aruande esitamine. «Korteriühistute liit seda ettepanekut toetas, see tundub mõistlik,» kinnitas Mardi.

Märksõnad
Tagasi üles