L, 9.12.2023

Üleujutused Euroopas tõstavad Eesti äripindade hindasid

Kodu.postimees.ee
Copy
Ärimees üleujutatud kontoris. Pilt on illustratiivne.
Ärimees üleujutatud kontoris. Pilt on illustratiivne. Foto: Gualtiero Boffi / Shutterstock

1Partner Kommertskinnisvara juhi Kirill Viguli sõnul mõjutavad Euroopas toimuvad üleujutused ehitusmaterjalide kättesaadavust ja hindasid Eestis, mille tulemusena on oodata defitsiitsema ärikinnisvara hinnatõusu.

Viguli sõnul mõjutavad Kesk-Euroopa ja Inglismaa viimaste nädalate suured üleujutused juba praegu ehitusmaterjalide kättesaadavust Eestis. «Rikkad ja suured Euroopa riigid tegelevad oma hävinenud kinnisvara ja taristu ülesehitamisega ning ostavad niigi defitsiidis turult ehitusmaterjalid kokku,» ütles Vigul.

«Mitmed Eesti arendajad on hädas, sest aasta tagasi sõlmitud ehitus- ja üürilepingud teenivad heal juhul vaid kulud tasa. Hästi läks neil, kes eelmisel aastal vaatamata koroonale ehitamist jätkasid ja said arendused vana hinnaga valmis,» ütles Vigul.

«Hinnatõus mõjutab praegu rohkem ärikinnisvara valdkondasid, kus on defitsiit. Näiteks on juba näha uute lao- ja tootmispindade üürihindade 20-protsendilist tõusu. Värsketest lao- ja tootmispindadest on juba aastaid puudus ja kui uute ehitamine on raskendatud, siis tõstetakse paralleelselt tähtajaliste lepingute lõppedes üürihindasid ka vanemates hoonetes,» ütles Vigul ja lisas, et büroode üürihindasid puudutab hinnatõus vähem, sest selles sektoris on vakants piisav.

«Pikemas plaanis mõjutavad nii elukondliku kui ärikinnisvara hindasid rangemaks ning rohelisemaks muutuvad ehitusstandardid. Praegused ehitusnõuded ei arvesta soojade suvede ega Euroopa rohelise kokkuleppega kaasnevate normatiividega. Kütmise ja jahutamisega seotud kulud lähevad paratamatult üles ja energiasääst muutub järjest olulisemaks. Seda peaks ka tänastes otsustes ja lepingutes juba arvestama,» sõnas Vigul.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles