N, 1.12.2022

EKSPERT ⟩ Elektriliitumine võib maalapi ostjale ülikulukaks kujuneda

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Elektriliitumine võib maalapi ostjale ülikulukaks kujuneda
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Hajaasustusse maad ostes tasub kõigepealt uurida elektriliitumise tingimusi.
Hajaasustusse maad ostes tasub kõigepealt uurida elektriliitumise tingimusi. Foto: Shutterstock

Koroonaajastu on kaasa toonud üle-eestilise maade tehingute arvu kasvu ja üha enam ostetakse maatükke keskustest välja, nendib Pindi Kinnisvara hindamisteenuse juht Andres Teder.

«Lisaks asukohale (infrastruktuur, haljastus, veekogud jne) ja juurdepääsutee olemasolule on kolmandaks ehituseks sobiliku maa väärtuse komponendiks tehnovõrkudega varustatus ning nendega liitumise kulu. Hajaasustusse maad ostes tasub kõigepealt uurida elektriliitumise tingimusi, kuid muidugi tasuks kontrollida ka teisi tehnovõrke või nende rajamise tingimusi,» soovitab Teder.

Kõige kulukamaks neist võib tema meelest kujuneda elektriliitumine, sest kui liituda ei ole võimalik ampritasuga, võib kulu muutuda maa hinnast isegi kõrgemaks.

Tederi sõnul tuleneb see erinevatest liitumistingimustest, mis omakorda sõltuvad peamiselt alajaama kaugusest ja kavandatava peakaitsme suurusest. Kui maatüki liitumispunkt asub alajaamast kuni 400 meetri kaugusel, arvutatakse liitumistasu tavatingimustel ehk 156 eurot ampri kohta.

Kui aga liitumispunkt asub alajaamast kaugemal kui 400 meetrit, kujuneb liitumistasu tegelike kulude alusel. Tegelikud kulud kujunevad ehitushindade alusel ja kipuvad reeglina väga kõrgeks minema võrreldes tavaliitumistega.

Muidugi on hajaasustuses alternatiiviks ka päikeseenergia kasutamine, kuid see süsteem on ebamugavam, võib vajada talveperioodil lisageneraatorit ja võib muutuda ikka üsna kalliks.

Näide võimalike kulude kohta ca 25A peakaitsmega elamu elektriliitumisega kaasnevate kuludega (reaalsete pakkumiste põhjal):

LiitumisvõimalusKulu eurodes

Alajaam liitumispunktist kuni 400 m kaugusel

3900

Alajaam liitumispunktist ca 1000 m kaugusel

56 000

Päiksepaneelide täielik off-grid lahendus

31 000

«Nagu tabelist näha, on kulude vahe enam kui kümnekordne ja kulud võivad seega kergelt ületada ka maa väärtust, sest mitte iga krunt ei maksa kümneid tuhandeid eurosid,» tõdes Teder.

Märksõnad
Tagasi üles