Kuidas unistuste kodu eest mitte üle maksta

Kodu.postimees.ee
Copy
Unistuste kodu.
Unistuste kodu. Foto: shutterstock.com

Kinnisvara hindade kiire tõusu juures on oluline veenduda, et potentsiaalse kodu hind vastaks ka kinnistu pärisväärtusele. Kuidas vältida oma unistuste kodu eest üle maksmist ja hinnata, kas pakutav hind on õiglane?

Viimase kümnendi jooksul on kinnisvara hinnad Euroopa Liidu riikides tõusnud Eurostati andmetel keskmiselt 28,6 protsenti. Balti riikidest on kinnisvara hinnad kasvanud kõige kiiremini Eestis (112,8 protsenti) ja Lätis (85,6 protsenti), küündides EL-i ühe kõrgeima määrani. 2021. aasta II kvartalis püstitati Maa-ameti andmetel ka kinnisvara tehinguterekord.

City24 portaalijuht Karin Noppel-Kokerov ennustab, et hinnatõus jätkub ka tulevikus ning nende tõusutrendide kiirus sõltub kinnisvara tüübist ja asukohast. Peale kinnisvarahindade on tõusutrendis ka ehitamiskulud, mida soosib ehitusmaterjalide hinnaralli. 2021. aasta esimeses kvartalis on Statistikaameti andmetel ehitushinnaindeks eelmise aasta märtsiga võrreldes kasvanud 8 protsenti ning indeksi ühe komponendi – materjali – hinnad on tõusnud üle 12 protsendi.

«Hetkel on Tallinnas kahetoalise korteri hind keskmiselt 139 520 eurot. Kõige populaarsem korteri soetamiskoht on Kesklinna piirkonnas,» seletas Noppel-Kokerov, lisades, et hinnabuumi ajal unistuste kodu eest üle maksmise vältimiseks tasub natuke eeltööd teha.

Tutvu kinnisvaraportaalidega

Luminori jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul on parim viis kinnisvara hinnatasemetega tutvumiseks võrrelda oma potentsiaalset uut kodu samalaadsete kinnisvaradega kinnisvaraportaalides. «Portaalidega tutvumine annab üldise turuülevaate, mis on samalaadse kinnisvara hind turul ja mida saaks sama raha eest,» soovitas Rebane.

Tee hindamisakt

«Kui kodu plaanitakse osta kodulaenuga, siis on hindamisakt enamjaolt kohustuslik. Isegi kui kinnisvara soetamiseks ei ole vaja panga finantseeringut, on ikka soovitatav teha hindamisakt, tänu millele saab kindlaks määrata vara turuväärtuse. Kinnistu väärtust mõjutavad mitmed tegurid, näiteks asukoht ja vara seisukord, lisaks mõjutavad hindamisakti tulemust kinnisvara üldmulje ja siseviimistlus,» selgitas Rebane. Akti vormistajad saavad välja tuua ka elamuga seonduvaid potentsiaalseid riske, kuid siiski määravad nad pigem vara turuväärtuse, kui teostavad tehnilise kontrolli.

Kaasa spetsialist

Kinnisvara portaalide sirvimine ja hindamisakt annavad vaid osalise ülevaate kinnisvara väärtusest ja seisukorrast. Selleks, et saada tervikülevaade, on oluline kaasata spetsialiste, kes teostaksid kinnisvara tehnilise kontrolli.

Nii nagu kasutatud auto ostmisel pöördutakse sõiduki tehnilise kontrolli läbi viimiseks enamjaolt spetsialisti poole, on seda soovituslik teha ka kinnisvara soetamisel. Spetsialisti poolt läbi viidud tehniline kontroll võib tihtipeale säästa ettenägematute kulutuste eest pärast kodu ostmist,» lausus Rebane.

Tagasi üles