Päevatoimetaja:
Kristina Kostap
Saada vihje

Kütteperiood läheneb! TTJA tuletab meelde gaasiseadmete hooldamise vajadust

Copy
1. märtsist 2021. aastast on kõikides gaasikütteseadmega või gaasiveesoojendiga hoonetes vingugaasiandur kohustuslik.
1. märtsist 2021. aastast on kõikides gaasikütteseadmega või gaasiveesoojendiga hoonetes vingugaasiandur kohustuslik. Foto: Pexels / CC0 Licence

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet tuletab seoses läheneva kütteperioodiga meelde, et gaasiseadmeid ja nendega seotud korstnaid ning ventilatsiooni tuleb regulaarselt hooldada ja kontrollida.

Hoolduse õigeaegne tegemata jätmine või vale seadistamine põhjustavad seadme efektiivsuse langemise. Hooldamata gaasiseade ja ummistunud korsten või mittetoimiv ventilatsioon võivad põhjustada ka vingugaasi tekke.

Gaasiseadmega ruumides ei tohi ventilatsiooniavasid sulgeda, sest gaas vajab põlemiseks õhus sisalduvat hapnikku. Kui hapniku juurdevool on piiratud, toimub hapniku puudusest tingituna mittetäielik põlemine, mille käigus tekib vingugaas,» selgitab TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa.

Lisaks vingugaasile on gaasiga seotud probleem hooldamata torustikust märkamatult lekkida võiv gaas, mille lõhna veel tunda ei ole. Kui inimene tunneb juba gaasilõhna, võib tegu olla ohtliku lekkega.

Hooldamise käigus tuvastatud lekked tuleb lasta pädeval gaasitööde tegijal kõrvaldada. Gaasiseadme hooldamist ja sellega seotud korstna hooldustöid ei tohi ise teha. Gaasitorustike ja seadmete remonti ning hooldust võib teha ainult vastavat eripädevust (A-kategooria gaasitööde vastutav isik) omav isik, kellel on majandustegevuse registris vastav registreering. Gaasiseadme korstnat tohib puhastada ainult pädev korstnapühkija (4. või 5. taseme kutse).

Gaasiseadmetele kehtestatud nõuete ja ohutuse tagamise eest vastutab alati omanik või kasutaja. Korterisiseste seadmete puhul on selleks korteriomanik, ühiskasutuses olevate torustike ja seadmete puhul vastutavad kõik korteriomanikud ühiselt. Gaasiseadmete paigaldamisel ning hooldamisel tuleb lisaks õigusaktidele järgida ka seadme kasutusjuhendit ning selles välja toodud hoolduse sagedust.

Eluruumide gaasipaigaldiste kontrolli teostavad Inspecta Estonia OÜ, Tehnoaudit OÜ, AS Eesti Gaas, Panther Services OÜ, Ehitusark Service OÜ, Fiesna UÜ, OLANGA OÜ, VARMATA AS, Palspluss OÜ ja ALFATOM EHITUS AS.

Lisaks tuletab TTJA meelde, et alates 1. märtsist 2021 on kõikides gaasikütteseadmega või gaasiveesoojendiga hoonetes vingugaasiandur kohustuslik. Vingugaasiandur on ainus seade, mis tuvastab vingugaasi. Vingugaasiandur annab häiresignaaliga märku, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus hakkab lähenema tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Vingugaasiandur tuleb paigaldada vastavalt seadmega kaasas olevale paigaldusjuhendile.

Tagasi üles