N, 8.12.2022

EESTI HARIDUSMEKAD ⟩ Rapla gümnaasiumi ehitust finantseeriti peamiselt lastevanematelt saadud laenuga

Kodu.postimees.ee
Rapla gümnaasiumi ehitust finantseeriti peamiselt lastevanematelt saadud laenuga
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Vaade algkoolile, 1920ndad.
Vaade algkoolile, 1920ndad. Foto: Eesti Rahvusraamatukogu

Peaaegu igast Eesti paigast leiab koolimaja. Kuigi paljud neist ei ole enam koolina kasutuses, jutustavad need põnevaid lugusid õpetamise ja õppimise ajaloost, kunagi koolipinki nühkinud lastest ja ka arhitektuuri erinäolistest suundadest.

Ajaloolistele stiilidele tagasi vaatamine on 1920-ndatel projekteeritud koolimajade puhul veel üsna tavaline. Nii on ka Harju maavalitsuse ehitustehniku Karl Jõe projekteeritud Rapla koolihoone silmatorkavaim detail sammastega paraaduks – tuttav klassikaline element mõisaarhitektuurist.

Rapla Riigigümnaasium, 2018.
Rapla Riigigümnaasium, 2018. Foto: Martin Siplane

Uue algkooli ehitust alustati 1926. aastal, mida finantseeriti peamiselt lastevanematelt saadud laenuga. Uus veevärgi ja keskküttega koolihoone oli linlikult moodsa sisseseadega. Esimesel korrusel paiknesid klassiruumid, mille kaks klassi sai kokku lükatava vaheseina abil avaraks saaliks muuta. Teisel korrusel paiknesid käsitöö- ja joonestusruumid ning õpetajate korterid. Kui 1935. aastal Harjumaa progümnaasium Paldiskist ära Raplasse toodi, ehitati selle tarvis välja kooli mansardkorrus.

Rapla Riigigümnaasium, 2018.
Rapla Riigigümnaasium, 2018. Foto: Martin Siplane

Kooli eelkäijateks olid 1913. aastal Viljandi maantee äärde rajatud eramajas tegutsenud Rapla kroonualgkool ning vallakool. Kui vallaga liideti lähedalasuvad külad, rentis vald kooliks Alu mõisa härrastemaja (praegune kaitseliidu maja), ent selle halb seisukord andis tookord kõneainet nii lastevanematele kui ka ametnikele. Pole siis imestada, et uus maja polnud veel päris valmiski, kui seal esimesed tunnid aset leidsid. Uues majas õpetamise ja õppimise soov oli suur ja takistuseks ei saanud seegi, et klassidesse tuli turnida mööda redelit.

Rapla Riigigümnaasium, 2018.
Rapla Riigigümnaasium, 2018. Foto: Martin Siplane

Juba projekteerides jäeti lahtiseks võimalus ehitada hoone tagaküljele lisatiib, kuhu tulevikus paigutada keskkool. See võimalus realiseerus 2018. aastal, kui valmis Salto arhitektuuribüroo lahendus uuele Rapla riigigümnaasiumile, millega lisati vanale osale uus nüüdisaegse õpikeskkonnaga hoonemaht. Lisatud hooneosas paiknevad ühised õpperuumid ja kaldpõrandaga avar saal. Hoones tegutsev Rapla Gümnaasium on mõeldud 360 õpilasele.

Rapla Riigigümnaasiumi esimese korruse plaan.
Rapla Riigigümnaasiumi esimese korruse plaan. Foto: Salto Arhitektuuribüroo, 2016

Tekstid ja fotod pärinevad muinsuskaitsepäevade jaoks koostatud näituselt Koolimajad Eestis.

Märksõnad
Tagasi üles