PILT SELGE Pensioniraha voolab kinnisvarasektorist mööda

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Copy
Pensioniraha mängib kinnisvaraturul oodatust väiksemat rolli.
Pensioniraha mängib kinnisvaraturul oodatust väiksemat rolli. Foto: Shutterstock

Erinevate uuringute kohaselt lubasid kuni pooled pensioniraha välja võtjatest selle kinnisvarasse investeerida. Reaalsus on siiski teistsugune – elektroonikapoed on teleriostjatest pungil, kuid septembrikuine kinnisvaraturg on tavapärasest isegi rahulikum.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et ettevõtte üle-eestiline kaetus annab võimaluse hinnata pensionireformi mõjusid igas Eesti piirkonnas.

«Oleme näinud väiksemamahulisi tehinguid odavamate kinnistutega, mida finantseeritakse pensioniraha eest, samuti on kasutatud vähestel juhtudel saadud raha eluasemelaenu esmaseks sissemakseks, kuid need on tervet turumahtu arvestades piisakesed meres. Lõviosa rahast on leidnud tee kuskile mujale, eks tähelepanelikumad ringi liikujad näevad ise, milliste kaupluste kassade ees järjekorrad pikemaks on läinud,» kommenteeris Sooman.

Koroonaajastul on igasuguste prognooside tegemine Soomani sõnul suhteliselt mõttetu tegevus. Kinnisvaraeksperdi sõnul oli ta juba kevadel kindel, et peost suhu elavatel inimestel, kes oma vanaduspõlve säästude kallale läksid, kinnisvaraturule suurt asja enam pole. 

«Eks eelmainitud erandid kinnitavad reeglit, kuid nüüdseks võib juba kindlalt konstateerida, et pensioniraha pole paljude poolt oodatud mahus kinnisvaraturule jõudnud ega jõua ka ning sellel puudub igasugune mõju nii turu üldisele aktiivsusele kui ka hinnakujundusele,» lisas ta.

Tagasi üles