R, 24.03.2023

Uuring selgitas välja peamise põhjuse, miks eestlased kodu ostavad

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Uuring selgitas välja peamise põhjuse, miks eestlased kodu ostavad
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Eestlane ja oma kodu – kes neid jõuaks lahuta!
Eestlane ja oma kodu – kes neid jõuaks lahuta! Foto: Shutterstock

Luminori poolt läbiviidud uuringu kohaselt otsustas rohkem kui veerand Balti riikide elanikest (28 protsenti) kodu osta seetõttu, et nad ei soovinud enam koos vanematega elada või eluaset üürida. 21 protsenti eestlastest mainis samuti olulise põhjusena, et nad soovivad koduga seotud küsimusi oma soovide ja vajaduste järgi korraldada.

Ühe peamise põhjusena oma kodu ostmiseks tõid Balti riikide elanikud välja ka asjaolu, et oma kodu ostmine tasub end pikas perspektiivis rohkem ära kui kodu üürimine. 

«Umbes pooled Balti riikide elanikest ostavad kinnisvara vanuses 25–34, kuid uuringust selgub, et eestlased on pisut varem valmis oma kodu ostma, samas kui lätlased lükkavad selle otsuse edasi. Seda võib selgitada erineva sissetulekutasemega igas riigis, sest keskmine netopalk on Eestis kõrgeim, Lätis aga madalaim,» lausus Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Eestlased esimese sissemakse ja muude kinnisvara ostmisega seotud kulude jaoks raha kiiremini kogutud. Pärast 45. eluaastat kahaneb kinnisvaraostude maht märkimisväärselt: selles vanuses otsustab vaid vähem kui 7 protsenti Balti riikide elanikest uue kodu osta. 

Peaaegu pooled vastajaist ei kahetse kodu ostmist ja teeksid ka praegu sama otsuse: kõige rahulolevamad on Eesti elanikud (49 protsenti), kellele järgnevad Läti ja Leedu elanikud.

Osa vastajaist möönab aga, et nad oleks praegu ilmselt teisiti toiminud. 18 protsenti eestlastest, 17 protsenti lätlastest ja 21 protsenti leedukatest tunnistab, et nad oleksid kinnisvara põhjalikumalt uurinud. Ligikaudu kümnendik Balti riikide elanikest ütleb kokkuvõtvalt, et nad uuriksid nüüd põhjalikumalt ümbruskonda ja taristut, tutvuksid kinnisvaraturu ja hindadega ning selgitaksid välja elukoha õigusliku staatuse.

Märksõnad
Tagasi üles