Eluasemehinnad kasvavad palkadest kiiremini

Kodu.postimees.ee
Copy
Korter.
Korter. Foto: Element5 Digital / Pexels

Sarnaselt muu maailmaga on eluasemehindade kasv hoogne ka Eestis, Lätis ja Leedus. Koroonakriisist taastudes on see Euroopa keskustes olnud kiirem palgakasvust, kirjutab Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

Palmi sõnul tõukavad jõudsalt kosunud majanduskasv, koroonakriisist mõjutatud kinnisvara piiratud pakkumine ning ehitushindade kasv tagant eluasemehindade kallinemist nii Baltimaades kui ka mujal arenenud riikides. Näiteks juunis kosusid USA-s ja Rootsis kinnisvarahinnad (CEIC House Price Index) aastaga vastavalt 16,5 ja 17,2 protsenti, mis on viimaste aastate rekord.

Sarnaselt on ka paljudes teistes arenenud riikides, seehulgas Suurbritannias, Iirimaal ja Hollandis, olnud kinnisvarahindade kasvuprotsent linnakeskustes kahekohaline. «Ka Baltimaades on eluasemehindade kasv hoogne ning meie prognooside kohaselt ületab kinnisvarahindade kasv siin piirkonnas palgakasvu ka järgnevatel aastatel. Vahe hakkab siiski mõnevõrra vähenema, sest kinnisvara pakkumine kosub, toetades kõrge võrdlusbaasi taustal mõõdukamat hinnakasvu,» lisas ta.

Palmi sõnul viitab ka ajalooline kogemus sellele, et kiirele kahekohalisele hinnakasvule järgneb pakkumise kasv ja see omakorda tähendab naasmist mõõdukamale kinnisvarahindade pikaajalisele kasvutrendile. Siiski tõi ta välja, et lõppkokkuvõttes on määravaks teguriks ostujõud. «Kui uus kinnisvara muutub liiga kalliks, siis väheneb ka nõudlus keskmisest kallimate kinnisvaraobjektide segmendis. Seetõttu on ootuspärane, et huvi kasvab järelturu korterite, väiksema pinnaga uue kinnisvara ning keskustega piirnevate uusarenduste järele,» selgitas ta.

Palmi hinnangul on eluasemehindade tempoka tõusu aeglustamisel oluline roll pakkumise soodustamisel, kuna kiiresti kerkivad kinnisvarahinnad võivad seada ohtu riigi rahvusvahelise konkurentsivõime, muutes üleilmsete talentide ligimeelitamise ja hoidmise keerulisemaks.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles