Ostja vaatenurgast kaasneb sobiva kinnisvara soetamisega palju erinevaid detaile, millega valiku tegemisel arvestada. Kinnisvaramaakler Eve Kaunis soovitab ostjal pöörata ennekõike tähelepanu omandivormile.
«Kui omandivormiks on kaasomand, tuleb vaadata, kas on seatud notariaalne kasutuskorra kokkulepe. Selle kokkuleppega peab ostja tutvuma ning selle sisust aru saama, kuna see sätestab, mis osa kaasomandist keegi kasutada saab,» selgitas ta.
Korteriühistute puhul vastutavad tema sõnul omanikud vaid nende reaalosas juhtunud õnnetusjuhtumite eest ning kaasomandi osas tekkivate probleemide puhul vastutavad omanikud ühiselt, näiteks küttesüsteemi mittetoimimise puhul, katuse veelekke puhul ja nii edasi.
Järgnevalt peaks end viima kurssi igakuiste kuludega, seda nii korteri kui eramu puhul. «Soovitan ostjatel alati tutvuda viimase aasta arvetega,» märkis kinnisvaramaakler. Korteriühistu puhul toimub maksete tasumine korteriühistu arvele ning sealt tasutakse arved teenusepakkujatele.
See tähendab, et kui elamu haldamiseks on moodustatud korteriühistu, siis on soovituslik tutvuda viimase paari aasta korteriühistu üldkoosolekute protokollidega, majandusaasta aruannetega, majanduskavadega ning korteriühistu kodukorraga. «Samuti tasutakse arved korteriühistu poolt või haldusfirma poolt teenusepakkujatele,» märkis ta.
Kui maja haldamiseks on moodustatud korteriühistu, siis on arvetele reeglina lisatud haldustasud, hooldustasud, remondifondi kogumise tasud ehk üldkulud, mida eramute puhul tasuda vaja ei ole.
Eramu omanikuna vastutad ise
Eramu soetamise puhul peab arvestama, et ehkki privaatsust on rohkem, on ka vastutust sellevõrra enam ning kõik majaga seonduvad küsimused ja mured tuleb ise lahendada.