Esimene müüt: kodulaen on ainuke normaalne laen
Tanel Rebane lükkab selle väite koheselt ümber, ent kinnitab, et teistesse laenudesse suhtuvad eestlased skeptitsismiga. «Kuna Eestis on kodulaen väga levinud ning väikelaenu kasutatakse vähem, võib tõepoolest märgata, et teised laenud on mingil põhjusel kehva maiguga,» põhjendas ta.
Kui vaadata Euroopat või ülejäänud maailma, siis võib märgata, et tegelikult võtavad inimesed väga palju just nimelt tarbimislaenu, mitte kodulaenu. Mujal maailmas on see Rebase sõnul täiesti normaalne kinnisvara finantseerimise viis.
Põhjust, miks inimesed teistesse laenudesse pessimistlikult suhtuvad, võib Rebase hinnangul otsida tarbimislaenude kõrgest intressist. Olukord on aga juba paranemas. «Kui ajalooliselt on tarbimislaen olnud võrdlemisi kõrge intressiga, siis tänaseks on need juba väga palju allapoole tulnud – võime juba näha näiteks 8 protsendilise intressiga tarbimislaenu pakkumisi,» näitlikustas ta.
«Kui veel võtta arvesse, et tegemist on ilma tagatiseta ja hüpoteegita laenuga, mis on mõeldud lühiajaliseks perioodiks, siis teinekord on tarbimislaen kliendile isegi kodulaenust soodsam variant,» ütles Rebane.
Teine müüt: pank hoolib laenupakkumise tegemisel ainult iseendast
Tanel Rebase sõnul see müüt tõele ei vasta ning pigem on olukord vastupidine. Pank teeb kõik selleks, et klient sobiks soovitud laenu teenindama.
Rebase hinnangul ilmestab seda veelgi fakt, et COVID-19 tingitud tervisekriisi alguses, kus ühiskonnas oli palju teadmatust, tulid pangad klientidele vastu ning pakkusid võimalust laenu tagasimaksed ajutiselt peatada, seda ilma lisatasu või sanktsioonideta. «Osad inimesed seda ka tegid ning kindlasti ei vaata pank seepärast kliendile viltu,» kinnitas ta.