E, 29.05.2023

Pirita legendaarsele Lillepaviljonile puhutakse uus elu sisse

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Facebook Twitter
Comments
Vaade Lillepaviljonile.
Vaade Lillepaviljonile. Foto: Peeter Langovits/Postimees Grupp

Pirital algasid Eesti ühe ikooniliseima arhitektuuriteose, Valve Pormeistri projekteeritud, Lillepaviljoni restaureerimistööd.

Hoone restaureerib 1Partner Ehitus, mille juhi Üllar Hinno sõnul on tegemist kaitsealuse arhitektuurimälestisega ning kõik taastatakse ajastutruult ning võimalikult palju originaaldetaile säilitades.

«1960. aastal valminud Lillepaviljon oli omal ajal täiesti uue arhitektuuri teetähis, mida kajastati mitte ainult Nõukogude Liidus vaid ka Soome ja Rootsi erialastes väljaannetes. Vahepeal rääma jäänud klassik saab nüüd lisaks täielikule värskendusele ka silmale märkamatud moodsad tehnosüsteemid,» kirjeldas Hinno eelseisvaid remonditöid.

Hinno sõnul on hoone konstruktsioon siiani hästi säilinud ja olemuselt lihtsalt geniaalne. «Paar õhulist punasest kärgtellisest posti mere pool, paar posti maja keskel ja sisehoovi pool põrandast katuseni klaasfassaadid. Ka tänastele inseneridele oleks sellise hoone rajamine väljakutse,» muljetas ta. 

Hinno sõnul on kõige suuremaks proovikiviks ehitustehniliselt mahukama ja sügavama keldritaseme rajamine, kuhu tuleb esinduslik üle kolme meetri kõrguse laega fuajee.

«Ajalool on omadus korduda, põhimõtteliselt rajame uuesti Lillepaviljoni teises etapis Valve Pormeistri enda projekti järgi rajatud maa-aluse osa,» selgitas ta ning lisas, et restaureerimise juures on kõige huvitavamaks vana maja avastamine – mis kihid välja tulevad.

«Üritame kunagiste arhitektide ja inseneride mõtetest aru saada. Lillepaviljonis tulid esmaste avamiste käigus välja plaaditud peatrepi alt originaalsed paekivist astmed,» lisas Hinno.

Pirita tee 26 aadressil asuvale Lillepaviljonile rajati 1964. – 1966. aastatel juurdeehitusena kõrvale kohvik Tuljak ning kaks hoonet moodustavad omavahel ühtse arhitektuurse ansambli. Lillepaviljoni krundil asetsevad tänini kunagiste näituste aegadest mitmed skulptuurid, millest neli on kaitse all.

Hoone taastamistööd saavad valmis 2022. aasta lõpuks.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles