Üürnike poole kaldu olnud üüriturg on tasakaalustumas

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Copy
Tallinn. Pilt on illustratiivne.
Tallinn. Pilt on illustratiivne. Foto: Madis Veltman/ Postimees Grupp

Tallinna üürikorterite turul jääb pakkumisi vähemaks, mis on viinud üürihinnad muude hindade eeskujul tõusule. Korterite ostu-müügihinnad on kerkinud üürihindadest veelgi enam ja muutunud paljudele kättesaamatuks. Seetõttu jääb üürikorter paljude inimeste esmaseks eluaseme valikuks, vahendab kinnisvaraportaal City24.

Üürihindade tõusu ootuses on üürnikel mõistlik sõlmida tähtajalised üürilepingud ja nii pikemaks ajaks üürihind fikseerida. Üürileandjatel tasub ühe üürilepingu lõppemisel uurida, kas sama korter on võimalik järgmisele üürnikule kallima hinnaga välja anda.

Üüripakkumise vähenemine on üldine

Tallinna üürikorterite pakkumine on vähenenud kõikides linnaosades ja igasuguse tubade arvuga korterite lõikes. Üüripakkumiste arvu vähenemise taga on esmalt üürituru sügisene kõrghooaeg. Teisalt on tugeva tööjõuturu ja majanduskasvu najal hakanud taas kasvama Tallinna elanike arv, mis oli ajutiselt languses. See on suurendanud nõudlust üürikorterite järele. Üürituru käibed on suured – pakkumisse tulevad üürikorterid leiavad üürnikud loetud päevadega.

Üürituru hea likviidsus ja pakkumiste nappus on viinud üürihinnad tõusule. Kinnisvaraportaali kuulutuste info põhjal on korterite üürihinnad võrreldes koroonaeelse ajaga kasvanud 4–5 protsenti, korterite ostu-müügihinnad koguni 15–20 protsenti. Seega on korterite ostu-müügihinnad kerkinud üürihindadest oluliselt kiiremini. See on üks põhjus, mis lubab prognoosida üürihindade jätkuvat kasvu.

Üüriturg laieneb

Vaatamata kerkivatele üürihindadele saab üürikorter olema järjest enamate inimeste esimene eluaseme-eelistus. Kaugele eest ära rallinud korterite müügihinnad on muutnud kodu ostmise kättesaamatuks. Nii tulebki majandusliku paratamatusena leppida üürikoduga.

Pidades silmas üürihindade jätkuvat tõusu, on üürnikel praeguses turuolukorras mõistlik sõlmida pikad tähtajalised üürilepingud ning fikseerida neis üürihind kogu üüriperioodiks.

Üürnik fikseerigu hind, üürileandja tõstku hinda

Üürileandjad peaksid seevastu proovima mulluste üürihindade langetuste kaotusi tagasi teha ja üürihindu ülespoole liigutada. Kui üks üürileping on lõppemas, tasub uurida, kas järgmine leping on võimalik juba kallima hinnaga sõlmida.

Küll ei ole mõtet head olemasolevat üürnikku üürihinna tõstmisega minema peletada. Samuti peavad üürileandjad arvestama, et kallinevad kõrvalkulud (elekter, küte, gaas) on täiendav tegur, mis paneb üürihinna tõstmisele piiri ette.

Üldise inflatsiooni ja kinnisvara kallinemise juures ei ole üüriturg midagi, millest hinnatõus saaks mööda minna. Poolteist aastat üürnike poole kaldu olnud üüriturg hakkab vaikselt teisele poole tagasi pöörduma. Aasta-poolteist väga soodsad püsinud üürihinnad hakkavad lõpuks ometi normaliseeruma ja üürihindade ning korterite ostu-müügihindade varasem tasakaal on tagasi pöördumas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles