E, 11.12.2023

Vaata, mitmendal kohal Tallinn maailma roheliseimate linnade järjestuses on

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Copy
Tallinn. Pilt on illustreeriv.
Tallinn. Pilt on illustreeriv. Foto: Madis Veltman/ Postimees Grupp

Maailma kõige rohelisemad linnad on Charlotte USAs, Durban Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Leedu pealinn Vilnius, selgub uuringust HUGSI 2021. 

Tallinn on uuringu järgi rohelisuselt maailma linnade seas 55. ja Euroopas 40. kohal.

Linnade haljasalade uuringus HUGSI (ehk Husqvarna Urban Green Space Index) analüüsiti kokku 177 linna 60 riigist. Uuringu andmed pärinevad Euroopa Liidu kaugseireprogrammi Copernicus 2020. aasta satelliitpiltidelt, millel rakendati masinõppe ja arvutinägemise tehnikaid, et muuta piltidel nähtav info uuringus kasutatavateks mõõdikuteks.

Kõikides uuringusse valitud linnades analüüsiti erinevaid näitajaid: linna haljasalade pindala võrreldes linna kogupindalaga, linnas esineva taimestiku tüüp (puud või muru), haljasalade jaotus, taimestiku tervislik seisund jne. Kõik tegurid liideti kokku, et järjestada linnad nende üldtulemuste põhjal.

Husqvarna Eesti tegevjuhi Jaanus Vahesalu sõnul on uuringu eesmärk tõsta inimeste teadlikkust haljasalade väärtusest linnades ning ühtlasi pakkuda kasulikke andmeid neid alasid planeerivatele ja haldavatele linnaametnikele. 

Uuringust selgub, et Tallinnas moodustavad haljasalad linna kogupindalast 48 protsenti, mis on kõrgem kui maailma linnade keskmine 41 protsenti ning Euroopa keskmine 47 protsenti. Puudega on kaetud koguni 40 protsenti Tallinna linnast, mis on oluliselt rohkem kui maailma linnades keskmiselt – 25 protsenti – ning Euroopa linnades keskmiselt – 28 protsenti.

Tallinnal on arenemisruumi veel kahe näitaja poolest. Võrreldes teiste linnadega on Tallinnas vähe murupinda: 8 protsenti kogu linna pindalast võrreldes 19 protsendiga Euroopa linnades keskmiselt ja 16 protsendiga maailma linnades keskmiselt. Samuti on Tallinnas inimese kohta vähem haljasalasid kui Euroopa linnades keskmiselt: Tallinnas 183,1 ruutmeetrit inimese kohta võrreldes 215,6 ruutmeetriga inimese kohta keskmises Euroopa linnas.

Maailma kõige rohelisemate linnade TOP10:

Charlotte, USA

Durban, Lõuna-Aafrika Vabariik

Vilnius, Leedu

Krakow, Poola

Dortmund, Saksamaa

Stuttgart, Saksamaa

Austin, USA

Wroclaw, Poola

Hamburg, Saksamaa

Wuerzburg, Saksamaa

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles