- Kuuse saab koju tuua ja metsa tagasi istutada - kas tõesti?
- Milline on eestlase lemmik jõulupuu?
- Millest kujuneb kuusepuu hind?
Kuuseralli läks käima. Elektrihinna kosmiliste hüpete kõrval tundub kuuserindel toimuv uskumatu – hinnad on samad, ehk poolteist eurot hinnatõusu. Kuid kuuse toomiseks on mitmeid alternatiivseid võimalusi.
Kauni kuuse tuppa toomise traditsiooni sabas sörgib pühadejärgne kurbus – miks nende puukeste elu nii trööstitu lõpu peab leidma? Kasvab puu 8–10 aastat ja siis lihtsalt vedeleb kusagil elutu okasteta roots. Üks lahendus on kuuse toomisest sootuks loobuda. Kuid on ka teine lahendus – tuua puu nii hoolivalt kui võimalik.
Kuusk kui külaline
Aina enam kogub populaarsust teenus, kus kuused tuuakse pühade ajal metsast koju justkui laenuks. Ostad endale puu – see tuuakse sulle koju, viiakse pärast minema ning istutatakse metsa maha. Kuna puud on potis kasvatatud, läheb 90 protsenti neist kasvama. Istutada saab potipuid, kuid maha raiutud puu läheb taaskasutusse kompostiks või biokütuseks. Sellise lahendusega paistab erinevate kuuse kojutoojate seas silma Eesti ettevõte Silver Tree.
«See on jumalast kihvt töö,» räägib kuusekullerina tegutsev Kaire Jakobson (54). «Toon inimestele kuuse koju ja mind juba oodatakse, lapsed kõik ema-isa selja taga piilumas. Puha positiivsed emotsioonid! Teha rasket füüsilist tööd pakub mulle kohe pinget. Ja seda enam, et olen naine. Ega kaubiku juhtimisega ka päris iga hakkama saa.»
Hakkaja naine on väga heas füüsilises vormis, selline töö käiks ka nõrgemale meesterahvale üle jõu. Kaire ärkab kell 6, sõidab laoplatsile ja asub kuuski autosse tassima. «Ronin hunniku otsa ja kangutan jäätunud kuusekamakaid lahti. Need on ikka rasked, päev otsa tassid paarikümnekiloseid kuuski kusagile neljandale korrusele. Tavaliselt on päevas 30 tellimuse kanti, lõpetan mõnikord alles pool üksteist. See piiride ületamine on nii lahe – panen end proovile ja tunnen, et saan hakkama!»