Sassi löödud kinnisvaraturu kindlustunne kukub kolinal

Kristina Kostap
, Kodustiil.ee tegevtoimetaja
Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Sügise alguses aset leidnud pensionirahade laekumisel järel hakkasid inimesed hooga tarbima –kinnisvaraturule pudises seda küll näpuotsaga, kuid siiski piisavalt palju, et mõnesaja lisatehinguga kuu kohta turg vähemalt ajutiselt sassi lüüa.

Eesti 17 suurema linna korterite keskmist tehinguhinda kajastav Pindi Indeks tõusis novembris 5% võrra ning jäi pidama rekordilisel hinnatasemel 1859 €/m².

Oktoobris oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel veel 1773 €/m². Kui oktoobris tehti indeksilinnades kokku 1803 korteriomandi tehingut, siis novembris oli tehingute arv 1861. Võrdluseks – 2020. aasta novembris tehti indeksilinnades 1583 korteriomandi tehingut.

Võrreldes varasema hinnatipuga detsembris 2020 on indeks 2 protsenti kõrgem. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 198 protsendi võrra kõrgemal.

Samas on septembris hooga üles lennanud (+2) tarbijate kindlustunde indikaator teinud kahe kuuga läbi märkimisväärse kukkumise, maandudes novembris -12 peale.

Pindi Kinnisvara juhatusse liige Peep Sooman ütles, et suuremad ostud on nüüdseks tehtud ja ilmselt on inimeste reaalsustunnetus taastumas.

«Korraga suure summa kontole laekumine tekitab ikka hea ja turvalise tunde, aga kui pool või rohkem rahast on kaubanduskeskustesse jäetud, siis naastakse oma igapäevaste tegevuste juurde tagasi ja maad võtab uuesti eestlaste seas tavapärane pessimism,» lausus Sooman.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui 17 aastase ajaloo.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles