E, 28.11.2022

PEA MEELES ⟩ Kõiki Eesti inimesi oodatakse täitma rahvaloenduse lühikest e-küsimustikku

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Kõiki Eesti inimesi oodatakse täitma rahvaloenduse lühikest e-küsimustikku
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse kirja näidis.
2021. aasta rahva ja eluruumide loenduse kirja näidis. Foto: Madis Veltman/ Postimees Grupp

Tänasest 22. jaanuarini 2022 on avatud rahvaloenduse e-küsimustik, millele on oodatud vastama kõik Eesti inimesed. Rahvaloendaja kõne või külastust võivad oodata üksnes kohustuslikku valimimisse kuuluvad inimesed, kes ise e-ankeeti täitnud ei ole.

Statistikaameti rahvaloenduse projektijuht Liina Osila märkis, et tänasele eelnes sügisel kampaania esimene etapp ehk rahvastikuregistri andmete korrastamine. Järgmine samm ongi lühikese, kõigest viis minutit aega võtva e-küsimustiku täitmine. Ankeedi täitmine on avatud 22. jaanuarini, mis peaks jätma piisava ajavaru, et osaleda saaksid kõik Eesti inimesed.

«Tänavuse registripõhise loendusega saavad automaatselt loendatud kõik inimesed. Isegi siis, kui inimene ise midagi ei tee. Ootame väga siiski kõiki kaasa lööma, sest iga vastus läheb arvesse ja nii saame täpsemad tulemused. Kohustuslik on küsitlusel osalemine ligi 61 000 juhuvalimisse sattunud inimesele,» lausus rahvaloenduse projektijuht.

«Küsimustikule saavad vastata kõik, kelle püsielukoht on Eestis ning selle kohta tuleb vastav meeldetuletus e-posti aadressile. Need, kelle jaoks vastamine on kohustuslik, saavad paberkirjal kutse ka tavapostkasti,» lisas Osila.

Rahvaloenduse täpsustatud ajakava kohaselt saab e-küsimustikku täita vahemikus 28. detsember 2021 kuni 22. jaanuar 2022. Seejärel, 1.–28. veebruarini 2022 kogutakse rahvaloenduse küsitlejate abiga andmeid veel kohustuslikku juhuvalimisse sattunud inimestelt, kes mingil põhjusel ei saanud või ei jõudnud e-küsimustikku täita. Rahvaloenduse tulemusi hakatakse järk-järgult avaldama alates juunist 2022 kuni aasta lõpuni.

E-küsimustikku saab täita rahvaloendus.ee kodulehel, tuvastades ennast ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil. Ankeedi täitmine võtab aega umbes viis minutit inimese kohta.

Märksõnad
Tagasi üles