T, 6.12.2022

Väikelinnade korterihinnad on võtnud tugeva kursi üles

Nii kiiret hinnatõusu pole paljud maakonnad kogu taasiseseisvumise aja näinud!
Kodu.postimees.ee
Väikelinnade korterihinnad on võtnud tugeva kursi üles
Facebook Messenger Twitter Whatsapp
Comments
Pensionireform ja maale kolimine tõstsid väikelinnade hindasid Tallinnast kordades kiiremini.
Pensionireform ja maale kolimine tõstsid väikelinnade hindasid Tallinnast kordades kiiremini. Foto: Shutterstock

Uus Maa kinnisvarabüroo analüütiku Igor Habali sõnul oli mullu väga erandlik aasta, sest kinnisvara hinnad ja tehinguarvud tõusid kõige kiiremini maakondades ja linnades, kus pole aastakümneid suuremaid muutusi toimunud – näiteks Põltsamaal kasvas korterite ruutmeetri mediaanhind aastaga 56 protsenti, Jõgeval 38 protsenti ning Türil 36 protsenti.

Igor Habali sõnul kasvasid 2021. aastal kinnisvaratehingute arvud ning hinnad eranditult kõigis Eesti maakondades ja sisuliselt võttis turg varasemaga võrreldes täiesti uue suuna. «Kui siiani on aastaid räägitud, et elu on sisuliselt võimalik ainult Tallinnas, siis nüüd on see trend pöördunud. Inimesed on hakanud tõesti üle Eesti kinnisvara ostma ja ka tagasi kolima. Seda kinnitab fakt, et Harjumaa osakaal kõigist kinnisvaratehingutest mullu vähenes,» lisas Habal.

Kui Ida-Virumaa kinnisvaraturg kiratses eelmisest majanduskriisist saati, siis mullu kasvas seal Habali sõnul tehingute arv tervelt 35 protsenti, mis on rohkem kui üheski teises maakonnas,.

Igor Habali kinnitusel oli sellise muutuse peamine mõjutaja pensionireform. «Ida-Virumaal võttis iga kolmas inimene teisest pensionisambast raha välja ning oluline osa sellest rahast läks kinnisvarasse. Kuna Ida-Virumaa hinnad on suhteliselt madalad, siis võimaldas pensioniraha reaalselt kinnisvara osta, mis Tallinnas polnud suuresti võimalik,» lisas Habal.

Peale tehinguarvude kasvu pole ka nii kiiret hinnatõusu kui mullu paljud maakonnad kogu taasiseseisvumise aja näinud. Näiteks kasvas Valgamaal kinnisvara mediaanhind eelmisel aastal 44 protsenti, jõgevamaal 39 protsenti ja Hiiumaal 35 protsenti. Nendes kohtades on vähe pakkumisi ning madal võrdlusbaas ehk odavad hinnad, mis tähendab, et iga euro annab protsentuaalselt tuntava tõusu.

«Päris palju noori plaanib oma kodukohta tagasi minna ja soetada selleks kas suve- või päriskodu. Kui Tallinnas lähevad hinnad käest ära, siis kasvabki huvi eeslinnade ja maapiirkondade vastu, kus on head transpordiühendused. Sellised kohad olid mullu ka näiteks Türi, Tapa ja Põltsamaa,» kommenteeris Habal ja lisas, et sarnane trend jätkub ka tänavu.

Teine suur mõjutaja oli Habali kinnitusel Covid, mille tõttu kulus vähem raha reisimisele ja muule meelelahutusele. Inimesed olid rohkem kodukontoris ja investeerisid oma elamistingimuste parendamisse.

Märksõnad
Tagasi üles