Igal taimel on oma kasvutempo ning nõudmised peamiste kasvutingimuste ehk niiskuse, valguse ja mulla omaduste osas. Suuremad taimed annavad koheselt soovitud kujundusliku efekti, kuid nende soetamine on ka kulukam. Seepärast ootame sageli pikisilmi pisikeste toataimede sirgumist, loodame kiirelt näha uusi lopsakaid varsi ja lehti, õiteilu ning järelkasvu. Tegelikult annab üht-teist taime kasvu edendamiseks lihtsa vaeva ja koduste vahenditega ära teha!
Plantarium toob välja seitse nõuannet toataimede kasvu soodustamiseks. Valdav osa nõuannetest ja nippidest on universaalsed ehk rakendatavad ka näiteks lillepeenras või aiamaal kasvavatel taimedel.
Ergutage taime kasvu üksnes kasvuperioodil
Taime kasvu ergutamisega tegeletakse aktiivselt taime kasvuperioodil ehk perioodil varakevadest suve lõpuni, mil leiab aset taimede intensiivne kasv. Tegemist on reegliga, mille vastu kiputakse sageli eksima. Seda enamasti siirast soovist taimele aastaringselt parimat hoolitsust pakkuda. Valdavalt seisneb liigne hool sügis-talvisel puhkeperioodil taime «poputatamises» ohtra kastmise ning väetamisega.
Puhkeperiood on, nagu nimigi ütleb, mõeldud taimele puhkamiseks ja jõu kogumiseks. Taime kasvu liigne tagant sundimine võib kokkuvõttes taimele kahjulik olla. Kui taimel puhata ei lasta, tuleb ka järgnev kasvuperiood selle võrra vähem edukam ning taimeomanikule võib tunduda müsteeriumina, miks taim jõuliselt kasvada ei taha.
Andke taimele lisaenergiat
Loomulikult võib kasvuperioodil taime kasvu edendada antud taimegrupi vajadusi katvate eriväetistega. Samas saab taimedele anda väärtusliku loodussõbraliku energiakokteili ka otse köögist, kasutades erinevaid majapidamises leiduvaid orgaanilisi ülejääke. Paljud looduslikud väetised on oma intensiivse ja ebameeldiva lõhna tõttu siseruumides kasutamiseks sobimatud. Õnneks leidub aga mitmeid käepäraseid ning edukalt kasutatavaid jõuallikaid.
Munakoored
Munakoortes ohtralt leiduv kaltsium on taimede jaoks väärtuslik toitaine. Kaltsium vähendab mulla happesuse taset ning asendab seega lubjakivi. Puhtad ning purustatud munakoored tuleb peenestada ning segada potimulda. Väärt energiaallikas on ka muna keeduvesi, mida saab jahutatult edukalt taimede kastmiseks kasutada.