Tema sõnul lähtuvad uued ärilinnakud ja sealsed büroohooned üha enam inimese kesksusest ja toetavad kaasaegset elustiili, kus töised toimetused on läbi põimunud tervislike harjumuste ja aktiivse elustiiliga.
Ehituse automatiseerumine ja robootikalahendused võtavad aega, aga digitaliseerimine on juba täna laialt levinud. Kuigi rahvusvahelised eksperdid toovad 2022. aasta ehitusvaldkonna trendidena välja ehituse automatiseerimise, robootika ja 3D printimise laiema kasutamise, siis leiab Kaamos, et isegi kui need lõpuks suuremasse rakendamisesse jõuavadki, läheb uute tehnoloogiate laialdasemaks kasutusele võtmiseks veidi rohkem aega.
«Ehkki ehituse suurem automatiseerumine ja robootikalahendused leevendaks ehitussektori tööjõupuudust, on küsimus paljuski nende arengute investeeringute maksumuses, eelkõige robootika puhul,» selgitas Murer. Samas lisas, et tänased õppivad ehitusinsenerid puutuvad uute lahendustega järjest enam kokku ning trend automatiseerituse ja robootikalahenduste osas on pöördumatu.
Arenduses ja ehituses on planeerimine, projekteerimine ja menetlemine üsna digitaliseeritud, mis tähendab, et see protsess on täna juba praktiliselt paberivaba. Lisaks on väga palju digitaalset tehnoloogiat, mis ka füüsilist ehitust objektil lihtsamaks muudab. Heaks näiteks on Mureri sõnul digitaalsed mõõteseadmed, 3D laserskännerid, Virtual Reality (VR) and Augmented Reality (AR) seadmed, eksoskeletid, ehitusrobotid, droonid, 3D printerid ja muud intelligentsed masinad, mis kindlasti kavatavad efektiivsust ja lõppkvaliteeti.
Järjest enam elemente tehakse valmis tehastes
Füüsiline töö ehitusobjektidel muutub lihtsamaks tänu moodulehitistele. See tähendab, et palju elemente tehakse tehases valmis ja objektil käib vaid paigaldus. Murer selgitab, et moodul- ja kokkupandavad ehitused võimaldavad paremat ja ühtlasemat ehituskvaliteeti ning lühendavad hoonete valmimisasaega. Moodulehitamises nähakse lahendust ka ehitusjäätmete vähendamiseks, kuna objektil jäätmeid ei teki vaid tootmisjäägid liiguvad tehasest kohe tagasi ringkäitlusse.
Ülekaalukaks saab rohelisem mõtlemine
Suurem tähelepanuteravik suunab jätkusuutlikkuse poole: «Selleks, et leida uusi võimalusi negatiivsete keskkonnamõjude vähendamiseks, keskendutakse aina enam ehitusmaterjalide valikul ja projekteerimisel tervele hoone elukaarele,» selgitas Murer.
Eelistatumad ehitusmaterjalid on taastuvad, nagu seda on puit. Murer selgitas, et puidul on väike süsiniku jalajälg ja suur süsiniku sidumise võime. Sellel on hea tugevuse ja kaalu suhe ning seda on lihtne käsitseda. Murer on lisaks veendunud, et taastuvad päikeseenergia lahendused on elamu- ja bürooehitusse tulnud selleks, et jääda. Samas leiab, et küsimuseks saab viis, kuidas neid võimalikult esteetiliselt ja efektiivselt hoonetele integreerida.