Lume puuduse üle sel aastal kurta ei saa ning jäised tänavad pakuvad jalakäijatele närvikõdi. Elame küll kliimavööndis, kus talvised olud peaks olema tuttavad, aga sellest hoolimata kasutatakse lumest ja jääst võitu saamiseks ebatõhusaid või sootuks kasutuid nippe. Jää- ja lumetõrjest räägib K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets.
Tuhk lõhub jalanõusid! Vaata, millega on mõistlik jääd tõrjuda ja millega mitte
Tuhk lõhub jalanõusid
Kõrgete energiahindade tõttu köetakse taas rohkem ahjusid ja kaminaid. Kuna tuhast on tarvis vabaneda, siis kiputakse seda kasutama aia- ja kõnniteedel. Paraku on tuhk libeduse tõrjeks ebatõhus, lisaks lõhub see nii nahast kui tekstiilist jalanõusid. Kui teele on tuhka külvatud ja saapad saavad mustaks, tasub need kiiresti puhtaks pesta.
Liiv ei aita püsti püsida
Aia- ja kõnniteid on küll aastakümneid liivatatud, aga sellel on tagasihoidlik kasutegur. Lisaks kipub liiv lenduma, satub tuulega silma ja tekitab ebameeldivusi.
Sool on tõhus, aga keskkonnavaenulik
Sool on libeduse tõrjeks tõhus meetod, aga tikub jää kõrval hävitama ka kõike muud, mille teele satub. Sool on looduse suhtes vaenulik, võib hävitada kõnnitee äärde jäävad tundlikud taimed, samuti kipub sool lõhkuma sissesõidutee kive, treppe ja jalanõusid.
Graniitkillustik on taaskasutatav
Graniitkillustik on võrdlemisi tõhus libeduse tõrjuja ning selle plussiks on ka taaskasutatavus. Kevadel saab killustiku kokku pühkida, hoiule panna ja järgmisel talvel uuesti kasutada.
Kemikaalide puhul veendu sobilikkuses
Poest leiab erinevaid jäätõrje vahendeid, aga enne nende kasutamist tuleb veenduda, kas need sobivad kasutuskoha keskkonda ehk kas need mõjutavad näiteks teekattematerjale või tee ääres kasvavat taimestikku.
Suur lumelabidas pole sulalumega efektiivne
Tugev ja terve Eesti inimene ostab tavaliselt kõige suurema saadaoleva lumelabida, millega püüab teha ära kõik lumega seotud tööd. Suur labidas on suurepärane värske lume koristamiseks, aga mitte sulalume tõstmiseks, selleks on hoopis parem kitsas ja kõrgete servadega labidas.
Lumelabidas ei ole sahk
Lumelabidaga ei tohi lund lükata. Lumelükkamise jaoks on vaja lumesahka või lumelükkajat ja töö on seda lihtsam, mida pikem on tööriista vars. Iga tööriista tuleb hoolikalt valida ja vastavalt otstarbele kasutada.
Lehepuhur on lehe-, mitte lumetõrjeks
Mõned inimesed kasutavad lumetõrjeks ka lehepuhurit. See võib õnnestuda, aga üldiselt pole selline tegevus mõistlik ja võib lehepuhuri elu enneaegselt lõpetada. Kui aed on suur, tasub soetada võimas lumepuhur.