SÕNA EKSPERDIL Uued korterid on otsakorral

Kristina Kostap
, kodu.postimees.ee tegevtoimetaja
Copy
Terve Tallinna ja Harjumaa peale on pakkumises vaid veidi üle 1100 uue korteri.
Terve Tallinna ja Harjumaa peale on pakkumises vaid veidi üle 1100 uue korteri. Foto: Shutterstock

Olgu laenuintresside ja muude majandusnäitajatega kuidas on, uusarenduste turg liigub omas rütmis ja see rütm on sõna otseses mõttes hääbuv, kuna juba praegu pole mitte midagi mõistlikku enam võimalik osta.

«Selleks, et aru saada, millises olukorras uusarenduste turg on, tuleb korraks vaadata ajalukku. Enne koroonakriisi algust, mida toona peeti majanduslikult küllaltki õitsvaks ja viljakaks perioodiks, oli Tallinnas ja Harjumaal müügis üle 2500 erineva uue korteri, millest 300–400 olid juba valmis ehitatud. 2020. aastal, kui koroonaviirus sundis inimesi toidupoode tühjaks ostma, kadusid kinnisvaraostjad korraks turult ja arendajad võtsid hoo maha, sest majad kerkisid, aga ostjaid polnud – valmis uute korterite jääk kasvas hetkeks suisa üle 500 ühiku,» rääkis Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

Hoo maha võtmine annab Soomani sõnul siiani tunda. «Paneme siia otsa kallinenud arendusmaade hinnad, ehitushindade vahepealse kontrollimatu kasvu, aeglase menetlusprotsessi kohalikes omavalitsustes ja ülikõrgeks läinud väljamüügihinnad, mis ka arendajaid endid panevad veidi kulmu kergitama ning saamegi kokku olukorra, kus uute projektide turule toomisega ei kiirustata,» selgitas ta.

Nüüd oleme tema sõnul situatsioonis, kus kokku on terve Tallinna ja Harjumaa peale pakkumises vaid veidi üle 1100 uue korteri, millest valmis ehitatud on alla 100.

Ülejäänu on lihtsalt ära ostetud ja uut kaupa tuleb peale liiga vähe, et nõudlust rahuldada. «Käesoleva aasta jaanuar oli omakorda väga eriline kuu – tegemist oli üle aastate esimese korraga, kui terve kuu jooksul ei lansseeritud mitte ühtegi uut korteriarendusprojekti. Kui nii edasi läheb, on turg mõne kuu pärast lihtsalt tühjaks ostetud,» lisas Sooman.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles