Enamus inimesi abi ei küsi
Turu-uuringute AS viis eelmisel aastal läbi üleriigilise uuringu, millest selgus, et viimase 10 aasta jooksul on 7 protsendi eestlaste kodudesse või suvekodudesse sisse murtud – see tähendab, et varguse ohvriks on langenud 76 930 kodu või suvekodu. Paraku vastas vaid 4 protsenti inimestest, et sissemurdmisega kaasneva emotsionaalse kahjuga toimetulemiseks peaks otsima professionaalset abi. See näitab, kui väike hulk inimesi tegelikult professionaalide poole pöördub. Ülejäänud ei oska tekkinud vaimse tervise kahjule üldse tähelepanu pöörata.
«Tuleõnnetus võib olla vägagi traagiliste tagajärgedega, eriti kui põleb inimese kodu, sest enamasti on see koht, kus inimene tunneb end turvaliselt,» sõnas Ohvriabi talituse Lõuna piirkonna juht Heleri Olo.
Kui ka endal ja lähedastel õnnestub tule eest pääseda, siis paratamatult toob kodu põleng kaasa kaotuse, mida võib võrrelda leinaga. Selleks, et kodu ära ei põleks, tasuks paigaldada koju nutikas suitsuandur, mis tulekahju korral lisaks hääleka häire andmisele teavituse ka reageerijatele saadab.
Tagantjärele tarkus
Vargused ja sissetungid on oma olemuselt küll teist laadi sündmused, kuid seotud samuti inimese turvatunde kadumisega, mis on inimese üks olulisemaid vajadusi füsioloogiliste vajaduste järel. Varguste ennetamiseks tasub alati kodust lahkudes uks lukku ja aknad kinni panna. Lisaks tagab turvalisuse ka valvesüsteem, mille paigaldamine iseenesest juba vargad eemale peletab.
«Tihti hakkavad inimesed valvesüsteemile mõtlema pärast seda, kui nende kodus on vargus toime pandud. Paraku oma emotsionaalne trauma selleks ajaks juba tekitatud,» ütles Pärjala. «Kui vargus on juba toimunud, siis seda enam kahjuks olematuks teha ei saa,» lisas Olo.