Eesti õhutehnoloogia ettevõte tuleb turule tsentraalse õhuniisutiga

Kodu.postimees.ee
Copy
Tsentraalse õhuniisuti eeliseks on see, et kogu kodu sisekliima on ühest seadmest juhitav.
Tsentraalse õhuniisuti eeliseks on see, et kogu kodu sisekliima on ühest seadmest juhitav. Foto: Airobot Technologies AS

Eesti õhutehnoloogia ettevõte Airobot on välja arendanud tsentraalse õhuniisuti, mis hoiab siseruumide õhuniiskuse tervislikul tasemel.

Airobot on teadaolevalt esimene tootja, kes on ühendanud ventilatsiooniseadme ja õhuniisuti ühtsesse süsteemi ja kasutajaliidesesse.

«Õhuniiskus on sisekeskkonna üks olulisemaid tervisemõjureid, mis mõjutab inimese immuunsüsteemi ja heaolu. Kui optimaalne soovituslik suhtelise õhuniiskuse tase siseruumides on 30-50 protsenti, siis külmal talvel võib õhk muutuda liiga kuivaks. Tsentraalne õhuniisuti võimaldab ventilatsioonisüsteemi kaudu ruumide õhuniiskuse taset tervislikuna hoida ja kõikidesse ruumidesse sobiva õhuniiskuse luua,» rääkis Airoboti juhatuse liige Heiki Aulik.

Liiga kuiv siseõhk muudab inimesed viirustele vastuvõtlikumaks. «Külmal talvel on välisõhu absoluutne niiskus ehk veesisaldus väga madal, mille tõttu ka siseõhu suhteline niiskus langeb. Liiga madal õhuniiskus tekitab limaskestade ärrituse ja inimese tundlikkus viirusnakkuste suhtes suureneb,» selgitas Airoboti nõukogu liige ja TalTechi hoonete energiatõhususe ja sisekliima professor Jarek Kurnitski. Tema sõnul hakkab kuiv õhk inimest häirima, kui suhteline õhuniiskus langeb alla 20 protsendi – limaskestad on ärritunud ja nahk kuivab. Terved inimesed saavad hakkama, kuid allergilistel ja ülitundlikel inimestel võib kuiva õhu tagajärjel esineda ninakinnisust, kuivustunnet suus, kurgu ning hääle kähedust ja silmade ärritust, mis paneb silmi tihedamalt pilgutama.

Tsentraalse õhuniisuti eeliseks on see, et kogu kodu sisekliima on ühest seadmest juhitav. «Mobiilirakenduses või juhtpuldis saab valida soovitud õhuniiskuse taseme ja õhuniisuti hoiab ruumides iseseisvalt soovitud taset,» selgitas süsteemi toimimist Airoboti tehnoloogiajuht Gert Valdek.

Õhuniiskuse tagamine siseruumides on kasvava tähtsusega, sest inimeste teadlikkus ja huvi tervislikust sisekliimast on viimasel ajal kiiresti suurenenud. Nii on Airoboti tootevalikus olnud aastaid lisaks soojusele ka niiskust tagastavad soojusvahetid, mis pakuvad tasuta, passiivse niisutuse ning 70% klientidest valib nimelt sellise lahenduse. Suurema energiasäästu saavutamiseks on soovituslik kombineerida õhuniisuti niiskustagastava ventilatsiooniseadmega.

Tagasi üles